Chování Bursíka kritizovala také místopředsedkyně SZ Dana Kuchtová. Uvedla, že by se měl poslankyni za své výroky omluvit.

„Včera (v neděli) jsem Martinovi (šéfovi zelených Bursíkovi) napsala e-mail s tím, že pokud uzná, že tentokrát přestřelil a zbytečně mě v médiích očernil, jsem ochotná to přijmout a nezanechá to v našich vztazích žádné následky. Nebyl to požadavek, spíš můj pocit, že bychom to oba měli udělat a nevytvářet na veřejnosti iluzi rozhádané strany, když jsme si my dva nikdy nic neudělali,“ řekla Novinkám Zubová.

Podle jejích slov se také rozhodně netrápí obavou o ztrátu postu předsedkyně republikové rady či vyloučení z klubu. „Strana, jejíž program se nese v duchu hesla "kvalita života" by neměla trestat člověka za to, že upřednostnil své zdraví,“ dodala Zubová před večerním jednání předsednictva strany.

Kuchtová: všichni o nemoci věděli

"Jak předseda, tak předsedkyně klubu (Kateřina Jacques) by se jí měli omluvit," řekla Kuchtová.

Podle ní byli zelení před prezidentskou volbou jednotní. "Konečná tečka byla naprosto neadekvátní," dodala. Všichni z předsednictva strany prý dopředu věděli, že Zubová je nemocná. Chováním poslankyně se zabývalo předsednictvo strany, které ovšem o Zubové zatím nijak nerozhodlo.

Bursík: proč bych se měl omlouvat?

Bursík před jednáním stranického předsednictva řekl novinářům, že otázku absence Zubové dořeší až poté, co si budou s poslankyní moci popovídat. S omluvou ale nepočítá. „Nechápu, proč bych se měl omlouvat, já jsem na Pražském hradě byl, řádně jsem hlasoval a byl jsem spolu s předsedkyní klubu hozen do situace, kdy jsem partnerům prošvejnarovské opozice, novinářům a veřejnosti musel vysvětlovat situaci, kterou jsme nedokázali vysvětlit,“ řekl novinářům Bursík.

Některé otazníky podle Bursíka jsou ale stále ve vzduchu. Například to, jak mohl premiérův spolupracovník Marek Dalík předem vědět, že Zubová na volbu nepřijede. „Nechci založit hodnocení celé situace na výpovědi Marka Dalíka, ale je to jeden z otazníků,“ uvedl Bursík. Podle něj neúčast Zubové vyhrotila situaci ve straně, čehož využila vnitřní opozice k jeho kritice. „Já si kladu otázku, proč je Dana Kuchtová v této věci tak aktivní,“ poznamenal Bursík.

Zubová Novinkám před volbou řekla, že se zotavuje po pobytu v nemocnici, ze které byla ve středu večer propuštěna. "Sbírám síly, udělám pro to (abych na Hrad dorazila) maximum," sdělila ve čtvrtek Novinkám.

Tím, že poslankyně při volbě chyběla, přišel Klausův soupeř Jan Švejnar o jeden hlas. Klaus ale i tak dostal o jeden hlas více, než potřeboval, podpořil ho i poslanec Evžen Snítilý, kterého chce za to předseda ČSSD Jiří Paroubek vyloučit ze strany. Švejnar po volbě telefonicky popřál Zubové brzké uzdravení.

Bursík označil chování Zubové za neomluvitelný lapsus

"Základní lapsus, který je neomluvitelný, je ta forma a načasování toho oznámení," prohlásil Bursík v pátek. Ráno mu prý přišla přeposlaná esemeska, v níž se Zubová kvůli zdravotním potížím omlouvala z prezidentské volby.

Na to, že poslankyně nekomunikovala se stranickým vedením, si minulý týden postěžovala i Jacques. Té, když Zubové volala zpět, odpověděl její manžel Vladimír Zubov, který řekl, že jeho choť spí.

Zubov ČT sdělil, že problémy jeho ženy jsou opravdu jen zdravotního rázu. "Kdyby se teď někomu stala havárka, tak oni snad budou spekulovat, že to udělal schválně," řekl minulý týden.