Totální zákaz kouření ve všech českých hospodách, restauracích a barech se snaží přitvrzením antikuřáckého zákona prosadit poslanci Boris Šťastný (ODS) a Kosta Dimitrov (ČSSD).

Jejich snahu podpořil sněmovní výbor pro zdravotnictví a koncem února čeká poslanecký návrh novely ve Sněmovně druhé čtení. Původně Šťastný navrhoval, aby se prostor pro kuřáky a nekuřáky oddělil ve stravovacích zařízeních pevnou zdí. V této podobě jeho předlohu novely zákona projednala loni v dubnu Sněmovna v prvním čtení.

Kromě totálního zákazu kouření v restauracích a původního návrhu oddělit prostory pro kuřáky a nekuřáky zdí zůstává ve hře také tzv. španělská cesta – zakázat kouření pouze ve stravovacích zařízeních nad 100 metrů čtverečních.

Zákaz kouření v restauracích platí již například v USA, Kanadě, Anglii, Francii, Itálii, Irsku, Švédsku nebo Bavorsku.
foto: http://as.wn.com/i/eb/

Většina poslanců je proti přílišnému přitvrzení vůči kuřákům. Obávají se, že restrikce by přivedly řadu vlastníků hospod k bankrotu. Hospodářský výbor Sněmovny se proto už dříve shodl, že stanovit povinnost vybudovat zeď dělící kuřácké a nekuřácké prostory by měla platit pouze pro hospody a restaurace větší než 200 metrů čtverečních.

Pokud by novela antikuřáckého zákona prošla v nejtvrdší verzi, zákaz kouření v českých restauracích by vzhledem k průtahům mohl začít platit až od 1. ledna 2009.

Na programu i zrušení poplatků ve zdravotnictví

Sněmovní schůze se téměř jistě protáhne do příštího týdne. Před prezidentskou volbou ji ale poslanci přeruší. Již v pátek 8. února totiž na Pražském hradě začne společné zasedání obou komor, při němž budou zákonodárci volit hlavu státu.

V programu schůze je například i první čtení sociálnědemokratického návrhu zrušení poplatků ve zdravotnictví. V tomto prvním kole parlamentní debaty ale poslanci asi nebudou předlohu ještě schvalovat. Zatím rozhodnou jen o tom, zda návrh postoupí k posouzení parlamentním výborům, nebo ho odmítnou.

Poslanec David Rath (ČSSD) kritizuje poplatky ve zdravotnictví, podle něj jsou asociální.foto: PRÁVO/Petr Hloušek

Na programu je také sociálnědemokratická novela zákona o dani z přidané hodnoty, která vrací dolní sazbu daně zpět na pět procent. Od ledna přitom kvůli reformě veřejných financí vzrostla na devět procent. Kromě ČSSD by novelu měli podpořit i komunisté.

První čtení čeká i další návrh ČSSD, který počítá s tím, že Úrazová nemocnice v Brně bude převedena ze státu na město. Podle socialistů by to zabránilo zrušení této nemocnice. Sněmovna se v příštích dnech začne zabývat mimo jiné i senátním návrhem na omezení trestní imunity zákonodárců.