Hlavní obsah
Předkladatelé novely považují za zásadní nedostatek, že dnešní zákon dostatečně nechrání děti a mladistvé před škodlivými vlivy kouření. Foto: archív, Právo

V hospodách možná bude platit totální zákaz kouření

Totální zákaz kouření ve všech českých hospodách, restauracích a barech se snaží přitvrzením antikuřáckého zákona prosadit poslanci Boris Šťastný (ODS) a Kosta Dimitrov (ČSSD).

Předkladatelé novely považují za zásadní nedostatek, že dnešní zákon dostatečně nechrání děti a mladistvé před škodlivými vlivy kouření. Foto: archív, Právo
V hospodách možná bude platit totální zákaz kouření


„Teď jsem se ale rozhodl připojit k pozměňovacímu návrhu poslance Dimitrova, aby zákaz kouření ve stravovacích zařízeních byl úplný. Je to jasný světový trend. Přistoupili k tomu již v USA, Kanadě, Anglii, Francii, Itálii, Irsku, Švédsku i Bavorsku,“ uvedl na zasedání výboru Šťastný.

Zastáncem totálního zákazu je i stínový ministr zdravotnictví ČSSD David Rath. Ostatní členy zdravotního výboru vehementně přesvědčoval, aby podpořili nejtvrdší verzi návrhu novely antikuřáckého zákona.

Rath: Chybí jasný názor ministerstva

Nakonec se pro totální zákaz vyslovilo deset ze čtrnácti členů výboru. Přesto je Rath pesimistou. „Mrzí mne, že tu není slyšet jasný názor ministerstva zdravotnictví vůči kuřákům. A nedělám si iluze, jak dopadne hlasování o novele na plénu Sněmovny,“ prohlásil.

Kromě původního návrhu oddělit prostory pro kuřáky a nekuřáky zdí zůstává ve hře také tzv. španělská cesta – zakázat kouření pouze ve stravovacích zařízeních nad 100 metrů čtverečních. Poslanec Jozef Kochan (ODS) dokonce požaduje nechat jen na samotných provozovatelích, zda svou hospodu vyhlásí za kuřáckou, či nekuřáckou.

Předkladatelé novely považují za zásadní nedostatek, že dnešní zákon dostatečně nechrání děti a mladistvé před škodlivými vlivy kouření. Navrhují proto kouření zcela zakázat na všech veřejných prostranstvích, kde se často shromažďují děti, i na akcích, jichž se účastní lidé mladší osmnácti let.

Zdravotní výbor k tomu teď přidal pozměňovací návrh, aby se na takových akcích nesměl pít ani alkohol. Je ovšem otázka, jak to přijmou členové KDU-ČSL. Zákaz by se totiž týkal i církevních shromáždění, kde se podává mešní víno.

Nesouhlas naopak zdravotní výbor vyslovil s dalším ustanovením poslanecké předlohy, aby kouření bylo povoleno na otevřených nástupištích a zastávkách, kde to nynější legislativní úprava zakazuje.

Obavy z bankrotů

S kladnou odezvou se nesetkal ani návrh zakázat kouření v autech, pokud v něm cestuje osoba mladší osmnácti let. Poslanec Karel Korytář (ČSSD) připomněl, že by se v tom případě musel změnit zákon o provozu na silnicích a není reálné, že by zákaz kouření za volantem prošel.

Podle neoficiálního průzkumu, který si ve Sněmově udělal Šťastný, je většina poslanců proti přílišnému přitvrzení vůči kuřákům. Obávají se, že restrikce by přivedly řadu vlastníků hospod k bankrotu. Hospodářský výbor Sněmovny se proto už dříve shodl, že stanovit povinnost vybudovat zeď dělící kuřácké a nekuřácké prostory by měla platit pouze pro hospody a restaurace větší než 200 metrů čtverečních.

I kdyby ale nakonec novela antikuřáckého zákona prošla v nejtvrdší verzi, vzhledem k dosavadním průtahům už nemůže nabýt účinnosti dříve než 1. ledna 2009.

Anketa
Podpořili byste úplný zákaz kouření v restauracích?
Ano
75.5 %
Nevím
0.6 %
ne
23.9 %
Celkem hlasovalo 12488 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků