STEM také uvedl, že se podpora Janu Švejnarovi, soupeři prezidenta Václava Klause u veřejnosti ustálila.

„V současnosti se situace již zjevně stabilizovala, poměr sil se prakticky nemění. Opakované průzkumy potvrzují velmi těsný náskok Jana Švejnara před Václavem Klausem.,“ uvedl STEM.

Stejně jako v posledních dvou týdnech by Švejnara v roli zákonodárců podle STEM volilo 52% a Klause 48% lidí. Švejnarovi však mírně klesla podpora u příznivců KDU-ČSL. Zatímco před 14 dny u nich nad Klausem vedl 57:43, nyní je poměr 53:47%.

U příznivců ostatních parlamentních stran je hodnocení jasné. Pokud by byli voliteli, pro Švejnara by hlasovala většina z příznivců všech stran s výjimkou ODS. Z jejích sympatizantů by dalo přednost Klausově znovuzvolení 91%. Podle 72% respondentů je Švejnar Klausovi důstojným protikandidátem.

Jedině příznivci ODS by také dali přednost tajné volbě. Pro veřejnou volbu se však vyslovilo 43% z nich. Většina voličů ostatních parlamentních stran je pro veřejnou volbu. Prosazuje ji zatím ČSSD a lidovci, proti se kromě ODS vyslovili zelení a také komunisté. Podle STEM by však téměř tři čtvrtiny jejich voličů dali přednost veřejnému hlasování.

Kterému způsobu hlasování byste dali přednost?

(údaje v procentech, pramen: STEM)

  veřejná volba
tajná volba
ODS
43
57
KSČM
73
27
ČSSD
77
23
KDU-ČSL
53
47
SZ
57
43