Otcové od začátku týdne bránili vstupu do úřadu nové ředitelce Lence Pavlové. Nečas se ve středu Pavlové zastal, demonstranty označil za "partu sexistických, sprostých a vulgárních agresorů". Pro tato slova žádá K 213 okamžitou rezignaci ministra.

"Projevil se jako hulvát, který neumí komunikovat ani s médii, natož pak s veřejností, jako arogantní nadutec, který nehodlá svoje rozhodnutí s nikým a za žádných okolností konzultovat," uvádí sdružení v reakci na Nečasova slova.

"Jestliže pan ministr může na několik dní či týdnů oželet nefunkční brněnský úřad, jsme zvědavi, na jak dlouho oželí česká vláda zablokované Nečasovo ministerstvo," dodal předseda sdružení Jiří Fiala.

"Uvidíme, jak se situace vyvine. Zatím k věci nemáme říci co nového," zdůraznil mluvčí ministerstva Jiří Sezemský.

Pavlová úřaduje z terénu

K 213 tvrdí, že výběrové řízení, v němž Pavlová získala post ředitelky úřadu pro ochranu dětí, bylo netransparentní. Žádají jeho anulování a uskutečnění nového konkurzu. Navíc Pavlová podle nich hájí zájmy feministických uskupení. Někteří nespokojení otcové tvrdí, že s ní mají neblahé zkušenosti.

Členové sdružení se proto rozhodli, že Pavlovou nevpustí do úřadu. V pondělí se měla ujmout funkce. Po zjištění, že je vstup do úřadu v brněnské Josefské ulici blokován, se nedostavila. Přišla v úterý, kdy ale nebyla vpuštěna dovnitř. Ve středu nepřišla. Demonstranty ale navštívila policie, která je upozornila na to, že blokádou porušují zákon. Otcové to odmítají.

Ve čtvrtek do 10:30 se Pavlová nepokusila přes kordon proniknout. Zatelefonovala správci objektu, dotázala se ho, zda protest pokračuje a vyzvala jej, aby se zasadil o ukončení blokády. Ten ji ale namítl, že demonstranti brání ve vstupu pouze jí s tím, aby si své spory s nahněvanými otci vyřídila sama.

Ministerstvo námitky K 213 zásadně odmítá. Konkurz byl podle mluvčího ministerstva Jiřího Sezemského transparentní, v souladu se zákonem a není třeba jej opakovat. Ministerstvo se snažilo až dosud bránit otevřenému konfliktu s demonstranty. Výsledkem bylo, že Pavlová jako ředitelka úřadu musela pracovat z terénu.