Celostátní výbor KDU-ČSL v pondělí rozhodl, že by lidovečtí poslanci a senátoři měli dát při prezidentské volbě hlas Václavu Klausovi.

Z 22 přítomných členů výboru hlasovaly dvě třetiny pro Klause a jedna třetina pro jeho protikandidáta Jana Švejnara. Sám předseda lidovců Jiří Čunek byl pro Švejnara. Vedení lidovců se také vyslovilo pro veřejnou volbu hlavy státu.

Kromě prezidentských voleb je dalším důležitým tématem pro KDU-ČSL návrat Jiřího Čunka do vlády.

Proti jsou hlavně zelení. Premiér Mirek Topolánek se od sporu distancoval, podle něj jde o spor mezi KDU-ČSL a zelenými a jejich lídři by si ho měli sami vyřešit. Čunek a předseda zelených Martin Bursík v pondělí jednali, výsledky schůzky ale neuvedli.

David Macek vystudoval sociologii v Brně a teologii manželství a rodiny na Papežské Lateránské univerzitě ve Vatikánu. Členem KDU-ČSL je od roku 1997. Krátce na to se stal místopředsedou Mladých křesťanských demokratů a poté asistentem senátora Milana Šimonovského.

V současné době jako krajský zastupitel předsedá zahraniční komisi Rady Jihomoravského kraje. V prosinci 2006 byl zvolen místopředsedou strany.