Ze 41 senátorů ODS jich na schůzku se Švejnarem dorazila zhruba třicítka.

Švejnar předal senátorovi ODS Jaroslavu Kuberovi česko-albánský slovník. Reagoval tak na jeho vyjádření na kongresu ODS, že pravděpodobnost zvolení Švejnara do funkce prezidenta je asi stejně velká, jako že se Kubera stane europoslancem za Albánii.

Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) nechtěl délku návštěvy Švejnara komentovat: „Dostal prostor, který nebyl limitován jinak než 20 minutami, on skončil po sedmi minutách,“ řekl Sobotka.

Podle něj se Švejnar představil jako liberální ekonom, který vnímá pozitivní cestu, kterou země urazila od 90. let minulého století.

Překvapivé mlčení
Jan Švejnar na své pravidelné tiskové konferenci, neskrýval, že ho trochu zaskočilo mlčení senátorů ODS. „Na tomto zasedání nepadly žádné otázky, byl jsem trochu překvapen, bylo to trochu neobvyklé. Nicméně bylo to ve velice dobrém a noblesním duchu a všechno proběhlo zcela korektně,“ poznamenal Švejnar.

„Sdělil jsem, že nejsem kandidát, který je proti ODS, že jsem alternativa vůči Václavu Klausovi, že nejsem kandidát levice proti pravici a že jsem nadstranický kandidát, který se bude snažit najít pravolevá řešení, najít konsensus, že má pozitivní program a pozitivní vizi,“ přiblížil Švejnar svou řeč k senátorům ODS.

Pondělní doporučení vedení lidovců svým zákonodárcům volit Klause Švejnar nevnímá jako své oslabení. „Neodpovídá to náladě, kterou jsem zaregistroval u voličů KDU-ČSL ve všech místech, kam jsem zajel. Je to doporučení, které není závazné a budu dál jednat s představiteli KDU-ČSL,“ uvedl.

Na zrušení občanství stále čeká
Švejnar také řekl, že se ve chvíli, kdy se rozhodl kandidovat na prezidenta ČR, obrátil na americké ministerstvo zahraničí s otázkou, zda si může ponechat občanství Spojených států. Od ministerstva mu přislíbilo, že věc přezkoumá. „Řekli, že věc prošetří a že mě též budou informovat, do jaké míry jsou věci slučitelné či neslučitelné atd. A jakmile budu mít odpověď, tak vám ji sdělím a učiním samozřejmě rozhodnutí na základě té odpovědi,“ přiblížil Švejnar.


Zdvořilý a slušný pán

K podpoře Švejnara šéf Senátu prohlásil: „My neměníme názory jako fusekle,“ uvedl s tím, že pro volbu Václava Klause se písemně vyslovilo všech 122 zákonodárců ODS. Sobotka je podle svých slov také překvapen, že si levice zvolila za kandidáta pravicového liberálního ekonoma.

"Já bych řekl, že se to může pohybovat od 15 (hlasů pro Klause) výš." Místopředseda Sněmovny Jan Kasal (KDU-ČSL na otázku, kolik lidoveckých zákonodárců dá hlas Klausovi.

Předseda senátorů ODS Jiří Stříteský vystoupení Švejnara označil za zajímavé a na adresu Švejnara uvedl, že je to „zdvořilý a slušný pán“.

Přijde také mezi poslance

Za 14 dní by se měl Švejnar setkat také s poslanci ODS. Soupeř Václava Klause by měl dostat prostor na poslanecké schůzi, která se uskuteční 29. ledna. "Pro byla většina členů klubu", řekl po jednání předseda poslanců ODS Petr Tluchoř.

"Přišla žádost pana Švejnara o přijetí na klubu, snaha některé věci vysvětlit. My jsme se rozhodli této žádosti vyhovět. Myslím si, že to je slušné," řekl Tluchoř. O možnost přijít se volitelům občanské demokratické strany představit požádal Švejnar před Vánoci.

Otázkou ale je, kolik občanských demokratů na schůzku nakonec přijde. "Nemohu nikoho nutit, aby na besedu s panem Švejnarem přišel, zvláště v situaci, kdy všech 81 poslanců ODS nominovalo do funkce prezidenta jiného kandidáta," řekl Tluchoř.

Předseda poslanců ODS zdůraznil, že žádost o setkání přišla od Švejnara a klub ho zve jen pro to, aby se k němu zachoval zdvořile. "Dovedu si představit, že u některých členů klubu podpora Václavu Klausovi ještě zesílí," řekl Tluchoř na otázku, zda může setkání některé poslance ODS při výběru nové hlavy státu ovlivnit.

Kasal: Pro Klause dvě třetiny lidovců

Ještě před tím, než se sejdou se Švejnarem, mají poslanci ODS na programu schůzku se svým kandidátem Klausem. Setkání je naplánováno na tento čtvrtek.

V pondělí celostátní výbor KDU-ČSL odhlasoval, že by lidovečtí poslanci a senátoři měli dát při prezidentské volbě hlas Václavu Klausovi. Z 22 přítomných členů výboru hlasovaly dvě třetiny pro Klause a jedna třetina pro jeho protikandidáta Jana Švejnara. Lidovecký místopředseda Sněmovny Jan Kasal odhaduje, že ze 24 zákonodárců KDU-ČSL jich budou zhruba dvě třetiny hlasovat pro Václava Klause.

Podle Jana Kasala bude pro Klause více než 15 lidovců.foto: PRÁVO/Petr Hloušek

"Já bych řekl, že se to může pohybovat od 15 (hlasů pro Klause) výš, ale je to opravdu odhad," řekl. Mezi lidovci patří Kasal k těm, kteří jsou rozhodnuti hlasovat právě pro současného prezidenta.

Vedení lidovců se v pondělí také vyslovilo pro veřejnou volbu hlavy státu, s tím souhlasí i ČSSD. Takový návrh ale zřejmě stejně neprojde, proti jsou zákonodárci ODS.

Parlament bude prezidenta volit 8. února zřejmě ze dvou kandidátů. Ke Klausovi a Švejnarovi, kterého nominovali senátoři ze čtyř frakcí včetně opoziční ČSSD, by už nikdo jiný neměl přibýt. Lhůta pro nominaci případných kandidátů nicméně skončí až 5. února o půlnoci. Vzhledem k síle ODS a k tomu, že současného prezidenta budou volit i někteří zákonodárci z dalších stran, je za favorita považován Klaus.