Lidé odpovídali na otázku, koho by v roli zákonodárce volili prezidentem, pokud by si mohli vybrat pouze mezi Klausem a Švejnarem. Pro Švejnara se vyslovilo 52 procent lidí, pro Klause 48 procent. Výsledky předvánočního průzkumu hovořily ve stejném poměru v Klausův prospěch.

Podle STEM je pozice obou kandidátů u české veřejnosti v zásadě vyrovnaná. „Ze srovnání nicméně vyplývá, že o čtyři procentní body se zvýšil podíl těch, kteří by volili prezidentem republiky Jana Švejnara,“ uvedli autoři průzkumu.

Mínění většiny lidí také říká, že Švejnar je Klausovi důstojným protikandidátem. Zatímco před vánočními svátky si to myslelo 61 procent občanů, nyní jejich podíl činí 67 procent.


Přejí si debatu

Více než tři čtvrtiny lidí (78 %) si také přejí, aby Klaus se Švejnarem společně vystoupili v televizní debatě a seznámili veřejnost se svými představami. „S tím souhlasí nejen převážná část mužů a žen, lidí různého věku a vzdělání, ale i většina sympatizantů všech parlamentních stran,“ shrnul STEM.

Z průzkumu také vyplynulo, že 15 procent příznivců ODS by volilo Švejnara. Naopak pro Klause by se rozhodlo 18 procent voličů ČSSD, 30 procent zastánců zelených, 32 procent sympatizantů s KSČM a 39 procent lidí blízkých lidovcům. Zbytek by preferoval Švejnara.

Pro koho by hlasovali příznivci stran (v %)
StranaUrčitě KlauseSpíše KlauseSpíše ŠvejnaraUrčitě Švejnara
ODS553087
KSČM8243731
ČSSD6124240
KDU-ČSL3364120
SZ9213733