Hlavní obsah

ON-LINE CHAT: Na dotazy o poplatcích odpovídal Tomáš Cikrt

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

PRAHA
Aktualizováno

Jak hodnotí ministerstvo zdravotnictví přelomové zavedení poplatků u lékaře? Jaké nejčastější stížnosti na český zdravotní systém musí úřad ministra Tomáše Julínka řešit? Jak platit poplatky? To byly nejčastější dotazy na mluvčího ministerstva zdravotnictví Tomáše Cikrta.

Foto: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt na on-line chatu

Článek

Lidé musí za návštěvy u lékaře platit od počátku tohoto roku. Pacienti platí 30 korun za návštěvu u lékaře a položku na receptu, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost.

Lidé musí za návštěvy u lékaře platit od počátku tohoto roku. Pacienti platí 30 korun za návštěvu u lékaře a položku na receptu, 60 korun za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost.

Ministr Julínek v úterý při hodnocení týdenního vybírání poplatků jen zářil. „Pacienti poplatky platí a jsou o nich mnohdy lépe informováni než lékaři. Vybírání je bez problémů,“ řekl Julínek novinářům.

Přehled nových poplatků ve zdravotnictví
30 Kč za návštěvu praktického lékaře, dětského, zubního a ženského lékaře, ambulantního specialisty, klinického psychologa a logopeda
30 Kč za každou položku na receptu
60 Kč za den hospitalizace v nemocnici, odborném léčebném ústavu, dětské odborné léčebně a ozdravovně, při poskytování komplexní lázeňské péče
90 Kč za pohotovostní službu, pohotovostní službu zubního lékaře, lékařskou službu první pomoci, ústavní pohotovostní službu.
Kdy pacienti neplatí
při ochranném léčení nařízeném soudem
při léčbě infekčního onemocnění
při preventivní prohlídce
hemodialýze
při laboratorním nebo diagnostickém vyšetření vyžádaném ošetřujícím lékařem (je-li však při tom pacient klinicky vyšetřen, pak jde o běžnou návštěvu u lékaře a ta se platí)
vyšetření lékařem transfuzní služby při odběru krve, plazmy nebo kostní dřeně
občan v hmotné nouzi s potvrzením od sociálky, které nesmí být starší 30 dnů
při vydání receptu bez lékařského vyšetření
při konzultaci zdravotního stavu s lékařem po telefonu
za výpis z lékařské dokumentace.

Poplatky jsou součástí reformy veřejných financí, kterou se koaliční vládě Mirka Topolánka (ODS) podařilo prosadit i přes velkou kritiku opozičních poslanců. Výtky ale měli také koaliční poslanci, zdravotní část kritizoval především lidovec Ludvík Hovorka.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám