"Nedoporučuji ODS, aby zkoušela byť jen přemýšlet o výměně návratu Jiřího Čunka do vlády za hlasy lidovců pro Klause," uvedl Bursík z Francie, kde tráví dovolenou. Právě hlasy lidovců by mohly rozhodnout o znovuzvolení Klause. Předseda lidovců se k otázce výměnnného obchodu nevyjadřuje, na kongresu ODS se přímé podpoře Klause vyhnul.

Topolánek ve středu po obědě s Klausem uvedl, že pokud lidovci budou pokračovat v nátlaku na Čunkův návrat, nakonec bude muset ustoupit. Klaus dodal, že bude premiérovu vůli respektovat.

Předsedové stran se sejdou nejdříve příští týden

Lídři vládních stran zatím nezveřejnili, kdy se sejdou, aby hovořili o možnosti návratu Čunka do vládních funkcí. Protože si předseda zelených prodloužil svátky do soboty, kdy má přijet z lyžování ve Francii, a i Topolánek si vezme ve čtvrtek a v pátek volno, odehraje se jednání nejdřív zřejmě až příští týden.

"Schůzka bude, ale termín neprozradím. I příští týden je termín," řekl ve středu Čunek na dotaz, kdy se pro něj klíčové jednání uskuteční. První zasedání vlády v novém roce je naplánováno na středu 9. ledna, kdy kabinet lidovců, občanských demokratů a zelených také oslaví rok své existence.

Paroubek: Klausovi jde o znovuzvolení

"Po dnešku je zřejmé, že Václav Klaus udělá pro své znovuzvolení prezidentem vše, včetně popření některých svých dosavadních zásad. Stejně tak udělá vše možné i nemožné Mirek Topolánek pro zachování současné vládní koalice," řekl předseda ČSSD Jiří Paroubek. Podle něj je otázkou, zda je taková politika v zájmu KDU-ČSL a Čunka samotného. "ČSSD bude v této souvislosti velmi pozorně sledovat chování zelených, kteří v minulosti již několikrát změnili v této věci svůj postoj," doplnil.

Čunek rezignoval na funkce vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj v první polovině listopadu kvůli znovuotevření úplatkářské kauzy. Později byl z trestní kauzy očištěn. Podle vyjádření z konce roku je přesvědčen o tom, že se s koaličními partnery včetně Strany zelených nakonec dohodne a vládní koalice zůstane pohromadě.