„Jsem přesvědčen, že nikdy nebylo Vaším zvykem vyhýbat se situacím, kde byste mohl dát vyniknout svým rétorickým schopnostem a vědomostem,“ napsal Paroubek.

"Domnívám se, že Váš současný postoj, kdy odmítáte výzvu k veřejné diskusi s profesorem Janem Švejnarem, je částečným popřením Vašeho dosavadního politického postupu i Vašich dosavadních politických postojů,“ dodal šéf ČSSD.

Zároveň podotkl, že prezident "je prezidentem všech občanů" a lidé proto mají podle něj právo udělat si vlastní názor na to, kdo z kandidátů by byl lepším prezidentem.

Klaus: nejsou to přímé volby, debata nemá smysl

Klaus v minulých dnech uvedl, že Švejnarovu kandidaturu vítá, veřejné debaty se ale účastnit nechce. Důvodem je to, že prezidenta budou volit zákonodárci, nikoliv občané, proto by podle Klause veřejná diskuze neměla smysl.

"Říkám jednoznačně, že to nejsou přímé volby. Kdyby byly, budu se rvát o to, abych mohl vystupovat v televizních debatách, abych mohl objet celou republiku a zaplavit ji plakáty. Ale není tomu tak, utkáváme se před 281 voliteli," prohlásil minulý týden.