"Návrh je účelový, má podpořit ústavní stížnost (ČSSD). Nedomnívám se, že v podobě, jaké je napsán, může projít Sněmovnou," řekl ve středu premiér Mirek Topolánek (ODS).

 Za "sobectví a populismus" označil ministr vnitra Langer návrh socialistů, protože by podle něj poškodil budoucí generace a "není schpen akceptovat nezbytně nutné změny ve zdravotnictví."

Koalici se ale zřejmě nepodaří zákon z dílny ČSSD hned v prvním kole sněmovní debaty zamítnout, protože opoziční předlohu zřejmě "podrží" nejen bývalý sociální demokrat Miloš Melčák, ale i lidovec Ludvík Hovorka. Tento křesťanský demokrat právě kvůli svým výhradám k poplatkům jako jediný koaliční poslanec v létě nepodpořil reformu veřejných financí.

Od ledna mají pacienti platit 30 korun za návštěvu lékaře, stejnou částku dají i za položku na receptu, 60 korun uhradí za den v nemocnici a 90 korun za pohotovost. Platit budou také po překročení ročního limitu ve výši 5 000 korun, částky nad tento limit jim ale zdravotní pojišťovna vrátí. Ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) poplatky hájí, podle něj omezí plýtvání ve zdravotnictví. Opozice je toho názoru, že z reformy financí vyplývají pro lidi i další náklady a zatěžovat je od ledna ještě poplatky ve zdravotnictví nelze.

Poplatky se bude zabývat také Ústavní soud

Jedním z autorů návrhu na jejich zrušení je i poslanec ČSSD David Rath. Ve své někdejší roli prezidenta České lékařské komory přitom poplatky za pobyt v nemocnici připouštěl. Sociálnědemokratická předloha, pod kterou je podepsán, by však zrušila veškeré poplatky, tedy i ty za pobyt v nemocnici.

O poplatcích bude také rozhodovat Ústavní soud, až bude posuzovat opoziční stížnost na reformu veřejných financí.

Proti poplatkům se v minulých dnech ohradila i skupina několika desítek politiků, umělců a dalších lidí, kteří občany vyzvali, aby je neplatili. Poplatky kritizuje i Svaz pacientů a soukromá Česko-německá horská nemocnice Krkonoše ve Vrchlabí na Trutnovsku oznámila, že je nebude vybírat od mladších 18 let.

Lidovci navíc v úterý uvedli, že po půl roce vybírání poplatků chtějí vyhodnotit jejich dopad. Pokud se ukáže, že pro sociálně ohrožené skupiny jsou neúnosné, navrhnou nápravu. Nevyloučili, že by poplatky mohli chtít zrušit úplně.