V irácké Basře by měli mimo jiné mít na starosti ostrahu mezinárodní základny. Již však od června příštího roku má být v zemi jen 20 českých vojáků, kteří se budou podílet na výcviku tamní armády.

"Myslím, že příprava proběhla v rámci možností, které máme. Jsme připraveni na vše, s čím jsme počítali, co by nás mohlo potkat. Budeme mít čas i na místě něco docvičit," uvedl velitel 4. kontingentu Jiří Hrazdil.

Na situace, které je mohou potkat, se vojáci připravovali v uplynulých dnech ve vojenském prostoru Libavá. Nacvičovali zde například možný střet se sebevražednými atentátníky, přepadení základny či únos vojáka.

V Basře, kam vojáci míří, jsou podle velitele nyní stabilní bezpečnostní podmínky. Vojáky čeká i docela podstatná změna klimatu. V Iráku se totiž nyní teploty pohybují přes den mezi 20 až 25 stupni.

Oslava Vánoc již proběhla

Vojáci, kteří do Iráku odletěli, nepřišli doma ani o klasické Vánoce. Se svými nejbližšími je ale oslavili o týden dříve. "Už jsme je oslavili, vše je vyřízeno," podotkl s úsměvem velitel kontingentu. Na zahraniční misi však odletěli i s klasickým vánočním stromečkem. Na Štědrý den si v zahraničí chystají udělat i tradiční Vánoce s vánočními dárky.

Jádro 4. kontingentu tvoří vojáci 73. tankového praporu z Přáslavic, které doplňují podle specializace vojáci z dalších útvarů a zařízení armády. Součástí kontingentu jsou také čtyři psovodi se psy. Více než polovina z vojáků již má zkušenosti ze zahraničních misí.

V Afghánistánu pomoc při obnově země

Naopak na pardubickém letišti by měl v sobotu přistát poslední kontingent, který působil v provinčním rekonstrukčním týmu v provincii Badachšán. Od března bude ale ještě další PRT v afghánské provincii Lógar. Zde by měli Češi pomáhat především při obnově země. Na letišti v Kábulu česká armáda stále provozuje polní nemocnici, která poskytuje pomoc alianční vojákům. Navíc v provincii Hílmand operují jednotky speciálních sil vojenské policie.

Česká vláda navrhla snížit český kontingent v Iráku nedávno. Zároveň ale rozšířila misi v Afghánistánu z dosavadních asi 200 na 415 vojáků.

O stažení vojáků z Iráku rozhodly i další okolní státy. Slovensko stáhlo svou ženijní jednotku z Iráku letos v únoru, Polsko hodlá stáhnout svých 900 vojáků příští rok. Z mezinárodních sil, které v Iráku pod vedením USA působí od roku 2003, již stáhly své vojáky podle dostupných údajů dvě desítky zemí. Naposledy, na konci července, Dánsko, které v zemi ponechalo jen obsluhu čtyř vrtulníků.