Šumavská horská služba (HS) hlásí za sobotu pouze dva drobné řezné úrazy způsobené hranou lyží. Jediným větším byla v neděli zlomenina nohy, kterou si na Špičáku přivodil muž středního věku. Před týdnem však zasahovala zdejší HS hned u pěti závažných případů.

" V jednom šlo dokonce o pomoc v nouzi," informoval náčelník HS František Stupka. Jednalo se o pátrání po otci se synem, kteří na Špičáku sjeli z upraveného terénu a uvízli hlubokém sněhu.

Také v lyžařském areálu na Lipně byla o víkendu horská služba téměř bez práce. " Zasahovali jsme jen jednou a šlo jen o lehké poranění kotníku," řekl Právu Jiří Oupický ze zdejší HS.

V sobotu se na lipenských svazích prohánělo kolem pěti stovek lyžařů a obdobně tomu bylo i neděli.

90 procent dětí má helmu

"Proti minulým letům se zdá, že rodiče dbají více na bezpečnost dětí a kolem 80 až 90 procent malých lyžařů už má na hlavě přílbu," uvedl provozní ředitel skiareálu Antonín Kolář.

Větší péči v bezpečném vybavení pro děti potvrdil i Jan Štoural z Horské služby na Zadově. "V sobotu i v neděli jsme se obešli bez nutnosti zasahovat. Myslím, že k bezpečnosti dětí na svazích hodně přispěly lyžařské školy, kde je přílba samozřejmostí. Malí lyžaři si ji pak už berou automaticky," dodal Štoural.

Ani HS v Beskydech zatím neměla hlášeny žádné úrazy, při kterých by musela asistovat. "Sníh, který napadl, během týdne roztál, takže se lyžuje pouze na Pustevnách a na Lysé hoře," řekl Právu v neděli odpoledne dispečer horské služby.

Také podle náčelníka HS pro oblast Beskydy Radima Pavlici zde přibývají v poslední době děti jezdící s přílbami. Nicméně stav zatím není zcela ideální. "Bohužel právě děti, které na hory jezdí málo a neumějí moc lyžovat, přílby často nemají, i když by je potřebovaly nejvíce."

V Krušných horách bylo zraněných nejvíce

Příznivou úrazovou statistiku ale negativně poznamenaly lyžařské sjezdovky v Krušných horách. "Zraněných byla o víkendu opravdu spousta.

Starý sníh totiž přemrzl a na něj napadl centimetr čerstvého, takže na první pohled vypadal hezky, ale zdání klame. Mezi těžkými zraněními byly i polámané pánevní a kyčelní kosti a při takových zraněních může člověk i vykrvácet," uvedl náčelník zdejší horské služby Rudolf Chlad.

I on si ale pochvaloval, že většina děti jezdí s přílbami na hlavách. U dospělých je to prý horší. Proto jde zdejší HS už druhým rokem příkladem a jezdí jedině v přílbách.