Julínek uvedl, že je s výsledkem schůzky spokojen, protože mohl koaličním partnerům vysvětlit své záměry. Předseda zelených Martin Bursík řekl, že koaliční partneři nechtějí a nemohou Julínkovi mluvit do personálních kroků včetně odvolání profesora Pavla Klenera z čela Ústavu hematologie a krevní transfuze (ÚHKT), ale potřebovali slyšet jeho zdůvodnění. Lídři se dohodli, že se budou kvůli reformám scházet pravidelně každé tři týdny.

Čunkův návrat neaktuální

"Toto jednání je o zdravotnictví," řekl novinářům při příchodu Čunek. Na dotaz, zda nebude řeč i o možnosti jeho opětovného jmenování do vládních funkcí, odpověděl: "Ne, určitě ne".

"Každý politik má příležitost, když se očistí, se vrátit zpátky, ale určitě toto není moment, kdy by o tom bylo možné uvažovat," řekl šéf zelených Martin Bursík. "Věrohodně nevysvětlil, jak to bylo s pobíráním sociálních dávek a ukládáním peněz na účty. Celkově se mu příliš nedařilo ty věci vysvětlovat," dodal na adresu Čunka.

Důvodem ke spekulacím o návratu lídra lidovců do vlády bylo úterní rozhodnutí státního zástupce Arifa Salichova znovu zastavit trestní stíhání bývalého vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj.

Lidovci Čunkův návrat nevyloučili

Šéfka lidoveckých poslanců Michaela Šojdrová si myslí, že o Čunkovi ve středu řeč nebude. "Ale nevylučuji, že se pan premiér na to zeptá," dodala. Sama chce nejdřív mluvit s Čunkem - zajímá ji, nakolik je rozhodnutí státního zástupce o zastavení stíhání trvalé. "Pakliže ano a předseda KDU se rozhodne, že chce pokračovat ve funkci ministra, pak si myslím, že má na to právo," prohlásila k možnosti návratu.

První místopředseda strany Roman Línek označil takový scénář za "jednu z matematických možností", záleží ale na postoji prezidenta, premiéra, kolektivních orgánů KDU-ČSL i Čunka.

Bezprostřední návrat Čunka do vlády vyloučil dopoledne i ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS). "Rozhodnutí (Salichova) je pozitivní. Na druhé straně si nejsem jistý, zda je to konečné a definitivní rozhodnutí ze strany celé soustavy nejvyššího státního zastupitelství," řekl.

KDU a SZ chtějí vysvětlit slučování ústavů

Schůzku ke zdravotnictví iniciovali lidovci. Za unáhlený a neodůvodněný považují Julínkův záměr sloučit Ústav hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) s Všeobecnou fakultní nemocnicí i zelení. Chtějí vysvětlit také důvody odvolání Pavla Klenera z čela ústavu.

Línek ve středu uvedl, že nemíní zasahovat do personálních rozhodnutí ministra, ale chtějí celou záležitost v koalici probrat a vysvětlit.

Bursík soudí, že odborně a věcně je Julínek mužem na svém místě."Co se týče komunikace, myslím, že to občas drhne," dodal.