Odborářům se nelíbí ani zelené karty pro pracovníky z ciziny, které kabinet nedávno schválil. O posunu důchodového věku jedná komise zástupců parlamentních stran, která by se na podobě reformy měla shodnout.

Ministr práce Petr Nečas (ODS) tak chce zákonu se změnami penzijního systému, který připravil jeho úřad, zajistit ve Sněmovně podporu koalice i opozice.

"Jednoznačně odmítáme posouvání důchodového věku. Vláda a komise vůbec nepokročily v hledání řešení, aby byla ošetřena skupina zaměstnanců, kteří se hranice 65 let ani nedožijí," uvedl Štěch.

Štěch: Horníci se dožijí v průměru 58 let

Podle něj například horníci žijí v průměru do 58 let. Do 65 let nevydrží pracovat ani lidé v dalších "těžkých profesích", řekl předák. Na trhu práce navíc není o starší pracovníky zájem, dodal Štěch.

Podle něj ale reforma řešení zatím neobsahuje. Odbory navrhují zachování možnosti předčasného důchodu a zřízení připojištění, z něhož by se dřívější penze hradila.

Komise stran o "předdůchodu" už jednala. Nyní se zaměřila na 12 okruhů, na jejichž úpravě se chce dohodnout. Prodloužení věku mezi nimi je, úprava předčasných důchodů ne.

Zachování možnosti odejít dřív do penze požaduje i ČSSD.