Klaus si oproti dubnu polepšil o 8 procent, tehdy si jeho setrvání na Hradě přálo 58 procent občanů.

Klaus má v úmyslu stát se podruhé prezidentem a největší oporu má v ODS a jejich voličích. V porovnání s dubnem ale posílil pozice u příznivců napříč celým politickým spektrem. Klause by dalších pět let na Hradě ráda viděla i polovina stoupenců sociální demokracie a téměř polovina sympatizantů KSČM.

Hledání protikandidáta

Nominace Klausova soupeře či soupeřů není dosud vyjasněna. Někteří navrhovaní, jako Petr Pithart, kandidaturu přímo odmítli, další se o získání širší podpory ani příliš nepokoušeli, jako například Josef Zieleniec. Václav Pačes a Jan Švejnar svou kandidaturu dosud oficiálně neoznámili.

Jediným politikem, který se jednoznačně vyslovil, že by kandidaturu přijal, zůstává exministr zahraničí Jiří Dienstbier. Ani ten ale není poslanci a senátory opozice ani menších koaličních stran přijímán jednotně.

Času na nominaci důstojného a silného kandidáta ubývá a veřejnost přestává věřit tomu, že by se politici různých stran (kromě ODS) dokázali shodnout na silné osobnosti, která by byla Václavu Klausovi rovnocenným protihráčem. V nalezení důstojného protikandidáta věří už jen třetina lidí.

Procento lidí, kteří si přejí Klausovo znovuzvolení (podle sympatií k politické straně)
strana duben 2007 říjen 2007
ODS 85 90
ČSSD 46 32
KSČM 32 46
KDU-ČSL 68 61
SZ 55 69
Nevoliči 41 60
Nerozhodnutí 48 64
Zdroj: STEM