Něco podobného ale Topolánek odmítá. "To, že mezi 15 procenty ze superhrubé mzdy a 12,5 procenty ze superhrubé mzdy ne všechny skupiny na tom vydělají v tom přechodu, ne proti dnešnímu stavu, je záležitost, která souvisí s daňovou progresí a Vlastimil Tlustý to ví minimálně pět týdnů, kdy dostal materiály potřebné pro to rozhodování," uvedl Topolánek.

Daň z příjmu fyzických osob by se podle nové koaliční dohody měla příští rok snížit na 15 procent ze superhrubé mzdy (23,1 procenta reálného zdanění). V roce 2009 by ale měli lidé platit daň z příjmu 12,5 procenta (tedy zhruba 19,5 procent reálného zdanění). Zároveň se ale sníží i slevy na dani. Pokles sazeb by tak nemusel znamenat nižší daně.

Právě to vadí Tlustému. "Pak by došlo k tomu, že se sice sníží sazba, ale výsledné daňové zatížení bude vyšší než v roce 2008. To je absolutně nepřijatelné. Reforma má daně snižovat, nikoli zvyšovat," řekl Tlustý Právu.

Ekonomové, které ve středu oslovila ČTK tvrdí, že daně z příjmů fyzických osob se změnami klesnou, ovšem v roce 2008 více než potom v roce 2009.

Reforma má šanci na přijetí

Proti reformě se zatím otevřeně postavil lidovecký poslanec Ludvík Hovorka. Nemůže se smířit se snižováním daní právnických osob a ani s tím, že by u lékaře měly za návštěvu a za recept platit děti do 15 let.

Koalice naopak může počítat s podporou dvou bývalých poslanců sociální demokracie Miloše Melčáka a Michala Pohanky.

Pokud by byl proti reformě i Tlustý, poměry sil pro a proti reformě by se vyrovnaly na 100:100.

Články týkající se reformy veřejných financí:
Tlustý: reformu podpořím, jen když klesne daňová zátěž
Analytici považují reformu za málo razantní
ČSSD chystá ústavní stížnost proti reformě
Reforma zřejmě projde, Melčák s Pohankou ji podpoří
Hovorka: reformu odmítnu, hraje se v ní o miliardy za léky
Koalice se dohodla, reforma má výrazněji snížit daně
ČSSD: když koalice změní reformu, chceme 40 dní na rozmyšlenou
SPECIÁL: Co mění daňová a sociální reforma