"Vojáci ze záchranného praporu vyrazili do Tisové na základě požadavku krizového štábu Pardubického kraje v 05:00. Na místo odjelo 82 lidí a 20 kusů techniky. Část z toho je přepravní, část chemická určená na očištění osob a techniky, kteří z ohrožené zóny budou vyjíždět ven. Máme zde i přepravní prostředky, například pro úpravy terénu," uvedl Vyslucha.

Ve vojáky vybudovaném koridoru se bude provádět očista lidí i techniky, kteří vystupují z ohniska nákazy. "V další fázi se bude jednat o nakládání živých či uhynulých krůt do přepravních prostředků, které zabezpečí hasičský záchranný sbor," dodal mluvčí útvaru s tím, že vojáci se budou na místě při zásahu střídat.

Ptačí chřipka se v chovu drůbeže v ČR vyskytla poprvé, v minulosti šlo o volně žijící ptáky.

Krocani se do obchodů nedostali

Veterináři by měli ještě během čtvrtka oznámit, o jaký typ viru jde. Nyní je zavřeno pět hal. Aleš Černohorský z krajského hasičského záchranného sboru uvedl, že pokud půjde o typ ptačí chřipky přenosný na člověka, bezpečnostní opatření se zpřísní. Likvidace chovu by podle něj měla být dokončena v sobotu. "Ptáci trpět nebudou," řekl.

Chov v Tisové čítá asi 6000 krůt, z nichž už stovky uhynuly. Zařízení patří Zemědělsko obchodnímu družstvu Zálší. Kvůli preventivním opatřením se nyní z chovu nesmí nic přesunovat a dohledává se i pohyb drůbeže zpětně. Veterináři také vymezí pásma ochrany a dozoru v okruhu tři kilometry a deset kilometrů od místa výskytu.

Podle předsedy družstva Zálší Františka Bartoše se krocani z farmy nedostali do obchodní sítě. "Prodávali bychom je až za měsíc a půl, když by měli 18 kilogramů. Nyní mají deset kilo," řekl Bartoš.