Loďky, které budou při nepříznivém počasí kryty plátěnou střechou, budou vyplouvat zpod Karlova mostu (Křižovnické náměstí 3) a dorazí na Malou Stranu do přístaviště Čertovka. Plavba bude trvat zhruba 15 až 20 minut.

Podle starosty městské části Petra Hejmy (ODS) se jedná o jednu z věcí, která by obyvatelům Prahy 1 měla vynahradit to, že je centrum metropole velmi zatíženo turistickým ruchem.

"Já si myslím, že to je dobrý způsob přepravy, protože dostat se z jednoho břehu na druhý je někdy složité. Zvlášť po Karlově mostě, který je plný turistů," uvedl Hejma.

Pro převoz mezi Kampou nebo Čertovkou a staroměstskou stranou Karlova nebo Mánesova mostu se bude stačit legitimovat platným občanským průkazem. Turisté ale i Pražané, kteří nebydlí v Praze 1, za plavbu po Vltavě zaplatí 290 korun.

"V horizontu asi jednoho měsíce ale uvažujeme o tom, že by ostatní Pražané platili zhruba 50 korun," řekl Novinkám Štěpan Rusňák, výkonný ředitel První všeobecné člunovací společnosti, která bude bezplatnou přepravu zajišťovat. Poznamenal, že v ceně je zahrnuto malé občerstvení a výklad kapitána. 

Lodní doprava bude fungovat i mezi pražskými ostrovy

"Chceme obyvatelům Prahy 1 ukázat příznivou tvář turistického ruchu," řekl majitel firmy Zdeněk Bergman. Bezplatný převoz bude podle informací radnice možno využít dopoledne v 11 a 12 hodin, odpoledne pak v 18 a 19 hodin. O víkendu to bude v 10.30, 11, 18 a 19 hodin.

Radnice ale plánuje zavedení lodní dopravy mezi Slovanským, Střeleckým a Dětským ostrovem, která tam fungovala již v minulosti. "Chtěl bych to znovu vrátit," podotkl Hejma. Záměr lodní dopravy mezi ostrovy by měl být podle něj připraven do konce letoška. V provozu by mohla být od jara příštího roku.

Radnice také mimo jiné plánuje vytvořit ze Střeleckého ostrova areál pro trávení volného času podobný Ladronce. Měla by tam být nová hřiště i třeba dráha pro jezdce na kolečkových bruslích.