Výcvik na gripenech zastavil podle MfD šéf letectva Ladislav Minařík s tím, že se piloti zatím budou připravovat jen na trenažéru.

"Gripeny startují při ostrých letech v případě, že nastane mimořádná situace. Je ale omezeno jejich použití ve výcviku," řekl Novinkám Čírtek. Poznamenal, že stejné opatření bylo přijato i v případě jiných havárií. Česko má od severské země zapůjčeno celkem 14 stíhaček JAS-39 Gripen.

"Omezení potrvá několik dní a souvisí s vyšetřováním," vysvětlil s tím, že tak bylo učiněno po domluvě se švédskou stranou.

Gripeny ztaženy i z vojenského cvičení

Omezení tréninkového provozu gripenů potvrdil Právu také Michal Šašma z tiskového odboru letecké základny v Náměšti nad Oslavou. Upřesnil, že v případě narušení leteckého prostoru ČR jsou připravený dvě stíhačky, které mají za úkol hlídat české území.

Gripeny se nezúčastní ani mezinárodního cvičení Létající nosorožec probíhajícího v Náměšti. "Čekáme na konec šetření ve Švédsku," upřesnil Šašma.

Cvičení Flying Rhino 2007 je přitom pro české vzdušné síly jednou z nejvýznamnějších událostí roku. Účastní se ho také letouny slovenské, britské a dánské letouny.

Stíhačka Gripen se ve čtvrtek zřítila v severním Švédsku. Pilot havarovaného stroje při výslechu podle švédských médií prohlásil, že při přistávacím manévru byl nečekaně katapultován. Letec dopadl s pomocí padáku na zem a při následné havárii stíhačky nebyl nikdo zraněn. [celá zpráva]