"Na horách je nyní polojasno, teploty se pohybují do tří stupňů nad nulou. Nejvyšší sněhová pokrývka je na Ovčárně, kde mají 110 centimetrů sněhu a plný provoz vleků," řekl ve čtvrtek dispečer Horské služby v Jeseníkách Pavel Řeha.

Zalyžovat si mohou návštěvníci ještě i v některých dalších střediscích. "Na Červenohorském sedle je jeden vlek v provozu a na Ramzové je v provozu lanová dráha na Šerák. Jeden vlek v provozu máme hlášen i v Petříkově. Ostatní střediska jsou již zavřená," doplnil dispečer.

Užijí si i běžkaři

Podle záchranářů mohou stále vyrazit do hor i lidé s běžkami. Ideální je přitom trasa z Ovčárny přes Švýcárnu na Červenohorské sedlo. V nižších polohách již sněhová pokrývka není.

Podle pracovníků jesenické horské služby se přes týden v horách pohybuje minimum návštěvníků. Spokojeni jsou naopak se zájmem lidí i nadále na Ovčárně. "Lyžuje se pořád kvalitně, jsme v plném provozu," uvedl zástupce areálu Josef Figura. Pokud bude dostatek sněhu, bude se moci v oblasti Pradědu lyžovat až do konce dubna.

K poslednímu lyžování láká lyžaře do Petříkova i provozovatel jednoho z tamních areálů František Kaštyl. "Leží tady 30 centimetrů sněhu, lidé si mohou ještě slušně zalyžovat. Tento víkend pojedeme naposledy," řekl Kaštyl.

V Jeseníkách i nadále platí mírné riziko pádu lavin. Druhý lavinový stupeň je vyhlášen pro oblast Velkého a Malého Kotle a Červené hory. Na Kralickém Sněžníku platí první lavinový stupeň.