"Byli jsme ujištěni, že budeme mít přímé napojení," potvrdil. Data by zřejmě přijímalo operační velitelství české armády a náčelník jejího generálního štábu.

Česká strana bude rovněž informována o tom, co se na základně nachází, a bude mít přístup k jejím plánům. "Otevřenost z americké strany je značná," konstatoval Barták.

Američtí vojáci budou mít jen standardní zbraně

O ochraně zvažovaného radaru, zejména z hlediska případného posílení protivzdušné a protiraketové obrany, čeští představitelé ve Washingtonu podle Bartáka nejednali. Dotkli se pouze běžné ostrahy.

"Byli jsme ujištěni, že američtí vojáci by byli vyzbrojeni pouze standardními ručními, řekněme pěchotními zbraněmi. Žádná zvláštní palebná síla z jejich strany by zde nebyla," uvedl. Vše ostatní je věcí dalšího vývoje, dodal.

"Není pravdou, že by se nás tato ochrana aktivně nedotýkala," řekl dále. Američtí partneři podle něj argumentovali tím, že narozdíl od protiraketového systému USA nejsou současně umístěné rakety schopné zasáhnout balistické střely dříve, než by dopadly na české území.

Barták hovořil v pátek v Pentagonu také o možnosti vyslat delegaci poslanců, senátorů, zástupců hnutí, která se vyjadřují k případnému umístění protiraketového radaru v ČR, a novinářů na současné americké základny s podobnými radary. Nejvíce se prý nabízejí základny na Aljašce a na Marshallových ostrovech.

Paprsek radaru na Marshallových ostrovech je zaměřený nad základní a střední školu, čímž Američané podle Bartáka demonstrují naprostou neškodnost lidskému zdraví. Radar nemá vliv ani na blízké letiště s hustým provozem, citoval náměstek americké činitele.

Náměstek byl členem doprovodu prezidenta Václava Klause při jeho týdenní návštěvě USA.

Schröder: politicky nebezpečný plán

Jak napsal v posledním vydání týdeník Der Spiegel, Američané chtějí přesvědčovat Němce o kontroverzním umístění svého systému ve střední Evropě. V Německu, kde se staly základny předmětem rozporuplných debat, je příští týden očekáván šéf americké protiraketové obrany, generál Henry Obering.

Časopis uvedl, že generál chce v německém parlamentu a na ministerstvu obrany rozptylovat obavy, že systém zamýšlený v ČR a Polsku může vést ke konfliktům s Rusy.

Sociálnědemokratický expremiér Gerhard Schröder v neděli označil americký plán za "politicky nebezpečný". Základna je podle jeho názoru snahou o "prosazení nesmyslné politiky izolování Ruska, která je všechno jiné, jen ne v zájmu Evropy", uvedl na konferenci v Drážďanech.

Ve svém projevu varoval před celosvětovými závody ve zbrojení a vyzval německou vládu, aby přiměla Washington od jeho záměrů ustoupit.