Na středeční tiskové konferenci to řekl předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Hašek.

Sociální demokraté se o zařazení debaty k euroústavě a k základně USA snažili už v úterý. Strany trojkoalice ale zařazení obou bodů těsnou většinou hlasů neumožnily. [celá zpráva] ČSSD se proto uchýlila k mimořádné schůzi.

ČSSD vadí jmenování europoslance Jana Zahradila (ODS) zmocněncem premiéra pro vyjednávání o evropské ústavě. Zahradil je znám svým euroskeptickým postojem.

ČSSD chce také důsledně vyšetřit veškeré okolnosti spojené se vznikem zprávy šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Jana Kubiceho, která byla zveřejněna před loňskými parlamentními volbami. Ve zprávě byli představitelé soc. dem. spojováni s organizovaným zločinem. Strana bude chtít prošetřit i údajný pokus o vraždu Kubiceho.

Hašek uvedl, že vicepremiér Čunek v minulých dnech několikrát změnil svou verzi vysvětlení kolem údajného úplatku, který měl přijmout v roce 2002 ještě jako vsetínský starosta.

"Domníváme se, že je situace natolik závažná, že snese zařazení speciálního bodu na program jednání Poslanecké sněmovny," dodal Hašek.