"Verdikt byl šok, to nepředstírám. Dosud jsem si říkal: dobrá, policie vykonává svou práci, všechny zainteresované trestní orgány dělají co musejí, soud to nakonec ale všechno vyřeší. Jsem dosud v šoku", řekl Vladimír Mlynář v nedělním pořadu Partie v televizi Prima. Proti rozsudku se hodlá odvolat.

"Nevěřím, že vrchní soud rozsudek schválí. Problém by byl ale v tom, že bych se vrátil před doktorku Slepičkovou a já mám pocit, že mne nemá v oblibě, což bylo snad evidentní i všem novinářům a dalším svědkům procesu", dodal bývalý ministr informatiky.

Spolu s Mlynářem byli odsouzeni také exředitel České televize Dušan Chmelíček a jeho náměstek Vít Novotný. Ti dostali šestileté tresty. Kromě zneužití pravomoci veřejného činitele byl Mlynář odsouzen také za zneužívání informací v obchodním styku. Chmelíček a Novotný byli odsouzeni k šesti letům za zneužívání informací v obchodním styku. Státní zástupce chtěl přitom pro Mlynáře "pouze" roční podmíněný trest s odkladem na dva či tři roky. Podmíněné tresty navrhl státní zástupce i Chmelíčkovi a Novotnému [celá zpráva].

Mlynář se hájil tím, že kroky konzultoval s právníky

Firma Testcom servis měla provozovat internetový portál veřejné správy, podle obžaloby však bylo její založení v rozporu se zákonem. Mlynář byl obviněn kvůli založení společnosti a podpisu smlouvy, kterou Testcom servisu v říjnu 2003 provoz portálu svěřil. Založení společnosti tehdy schválil krajský obchodní soud.

Mlynář se hájil tím, že vznik společnosti konzultoval s právníky. Když se dozvěděl, že přesto její založení odporuje zákonu o majetku státu, firmu hned zrušil. Stát nepřišel ani o korunu a nikdo se neobohatil. Když byl poprvé obviněn, vzdal se Vladimír Mlynář své imunity.

"Ministerstvo informatiky provozovalo portál veřejné správy, na tento provoz jsme neměli dost lidí. Víte, ministerstvo informatiky se nestará o provoz portálu, stejně jako se např. ministerstvo dopravy nestará o provoz dálnic. Rozhodl jsem využít státní příspěvkový vědecký ústav Tescom servis k provozování portálu. Ústav měl inkasovat určité příjmy od soukromých firem, aby to stát nemusel platit. Nezaložil soukromou společnost, byla to státní společnost založená podle soukromého práva", tvrdil Mlynář a dodal: "Víte, já jsem si vždycky myslel, že když je člověk poctivý a slušný, že se nemůže dostat k soudu, ale není to tak. Doufám, že šlo o rozhodnutí jediné nekvalifikované soudkyně v zemi".

Ani Sobotka s Kalouskem rozsudku nerozumí

Místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka v Nedělní partii v televizi Prima řekl, že zajímavé, že ten rozsudek je tvrdší než navrhoval státní zástupce.

Také ministr financí Miroslav Kalousek (ČSSD) pověděl, že výroku soudu nerozumí. Státu nevznikla škoda, nikdo se neobohatil. "Ano, došlo k pochybení v administrativních krocích, pan Mlynář ale pro mne žádným zločincem není, já tomu rozsudku absolutně nerozumím", řekl Kalousek.