Klause jako dobrého prezidenta nehodnotí jen příznivci ODS nebo KDU-ČSL ale také většina voličů ČSSD a dokonce 60 procent lidí, kteří se hlásí k tomu, že volí KSČM.

Většina respondentů si myslí, že prezident by se měl kriticky vyjadřovat k činnosti vlády a politických stran. To ale platí všeobecně, podobné procento lidí se tak vyjádřilo i v případě předchozí hlavy státu Václava Havla.

Nejvíce s Klausovým vyjadřováním kritiky činnosti kabinetu a stran souhlasí stoupenci ODS (83 procent), stejně ale smýšlí i 65 procent sympatizantů ČSSD a 56 příznivců KSČM.

Jak podle vašeho osobního názoru Václav Klaus dosud obstál ve funkci prezidenta ČR (v %)?
hodnocení prosinec 2003 leden 2007
velmi dobře 19 23
poměrně dobře 60 59
poměrně špatně 18 16
velmi špatně 3 2
zdroj: STEM

Klaus se ale stejně jako v určitých obdobích jeho předchůdce nevyhnul kritice za to, že do politického života země zasahuje až příliš. Myslí si to 40 procent dotázaných, na konci roku 2003 to bylo jen 30 procent.

S tím, že by se měl Klaus vyvarovat přílišné intervenci, souhlasí zejména lidé, kteří se domnívají, že by neměl kriticky hodnotit práci vlády a stran (64 procent z nich) a ti, kteří Klausovi osobně nedůvěřují (68 procent). Nejvíce kritiky si prezident zasloužil u stoupenců ČSSD (polovina příznivců) a KSČM (tři pětiny).

Podle STEMU se také zvýšil počet lidí, podle kterých Klaus zvýhodňuje ve svém rozhodování ODS, a to ze třetiny na více než polovinu.