Prezident ve svém projevu připomněl, že je to poprvé, co je vláda jmenována tak krátce po té první. Topolánkova menšinová vláda ODS, která ke dnešnímu dni končí, nedostala v říjnu důvěru Sněmovny.

Topolánkův kabinet by se dal označit za staronový. Ze 17 jeho členů zůstává ve funkci sám premiér a osm ministrů za ODS. Ministry už v minulosti byli i Cyril Svoboda, Vlasta Parkanová (oba lidovci) a Martin Bursík (zelení).

Nováčci v ministerských křeslech naopak budou Jiří Čunek, Miroslav Kalousek, Helena Třeštíková (všichni za KDU-ČSL), Karel Schwarzenberg, Dana Kuchtová a Džamila Stehlíková (všichni za Stranu zelených).

Klaus se jmenováním otálel. Minulý týden jeho mluvčí uvedl, že Hrad zatím nedostal všechny potřebné dokumenty k uvedení ministrů do funkce. Úřad vlády ale kontroval tím, že prezidentovi už všechny nezbytné listiny poslal. [celá zpráva

ODS se setká s ČSSD co nejdříve

V půl dvanácté se bude konat ustavující schůze nové vlády. Během úterního odpoledne bude Topolánek uvádět své ministry oficiálně do funkcí. ODS hodlá také hned po jmenování exekutivy oslovit předsedu ČSSD Jiřího Paroubka a domluvit schůzku s ČSSD. S ní se bude předseda vlády snažit vyjednat podporu nebo toleranci svého týmu.

Paroubek v úterý tuto možnost připustil, ale pouze za předpokladu, že jednání s trojkoalicí budou probíhat před televizními kamerami. Šéf ČSSD se obává toho, aby výsledky jednání nebyly zkreslovány. [celá zpráva]

Teprve po setkání zástupců stran ODS stanoví, kdy vláda požádá Sněmovnu o důvěru. Nebude to ale trvat dlouho. Premiér v pondělí uvedl, že nebude čekat až na poslední dny třicetidenního ústavního termínu.

Topolánek minulý týden uvedl, že pokud se mu nepodaří získat důvěru poslanců, dá k dispozici svou funkci předsedy ODS. [celá zpráva]

Komunisté asi vládě důvěru nedají

Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa poslanecký klub strany vládu zřejmě nepodpoří. Jednání o tom ale ještě proběhnou. Ve třetím pokusu si Filip představuje vládu tak, jak to navrhuje předseda ČSSD, tedy koalici ODS, ČSSD a KDU-ČSL.

Pokud by to nevyšlo, bude šéf komunistů prosazovat vládu národní shody všech stran s omezeným mandátem, která by zemi přivedla k předčasným volbám. Filip dodal, že pro takovou vládu by KSČM hlasovala i v případě, že by s ní nesouhlasila ČSSD.