Zelení předem nekladou žádné podmínky. Jednáním a případným vstupem SZ do koaliční vlády je pověřeno rozšířené vedení strany. Novinkám to řekl člen republikové rady SZ Petr Štěpánek.

"Ani dovnitř ani vně strany podmínky nemáme, ale to je s rezervou, protože teoreticky by ještě během jednání mohly přijít, ale není to pravděpodobné," řekl Novinkám Štěpánek.

Zelení také přijali usnesení, ve kterém odsoudili nedávné kroky nynějšího šéfa lidovců Jiřího Čunka za to, že přestěhoval Romy z centra Vsetína, a za jeho zacházení s touto menšinou. Uvedl to předseda zelených Martin Bursík.

Lidovci odmítli podmínku exkluzivity

"Koaliční smlouva a programové prohlášení vlády musejí obsahovat priority KDU-ČSL, které již byly dohodnuty ve společném trojkoaličním programu z června 2006," řekl šéf lidovců Čunek.

Lidovci ale odmítli podmínku exkluzivity, kterou si již v pátek vynutili zelení a která spočívá v tom, že strany případné trojkoalice by neměly vést žádná jiná paralelní politická jednání. Čunek to zdůvodnil tím, že jeho strana sice nemá v úmyslu žádné takové debaty vést, ale tato podmínka není podle něj na místě.

Lidovci se chtějí podle svého vedení ucházet o podporu ČSSD pro koaliční vládu, přičemž Paroubkova strana by podle nich měla být důstojnou opozicí.

Poslední vývoj při sestavování vlády
ČSSD razantně odmítla podpořit trojkoalici
Škromach: opozice ČSSD neškodí
Trojkoalici už podpořily ODS a špičky lidovců
Topolánek Klausovi seznam ministrů dnes nedá
Paroubek: řešením je vláda odborníků
ODS narychlo sestavuje vládu, jména bude mít prezident odpoledne
Nabídka ODS slepit vládu štěpí lidovce
Paroubek by nevzal třetí pokus

KDU-ČSL už o vládě s ODS a Stranou zelených jedná. Všechny tři strany vedly rozhovory o vzniku společného kabinetu už po červnových volbách do Sněmovny. Vláda však nevznikla, byť se strany již dohodly na programu. Tehdy stejně jako nyní je hlavním problémem vznikající trojkoalice to, že ve dvousetčlenné sněmovně má jen 100 poslanců, což nestačí k vyslovení důvěry.

Trojkoalice by důvěru Sněmovny mohla získat tehdy, kdyby pro ni hlasoval i někdo z řad poslanců ČSSD či KSČM, anebo kdyby někdo z nich před hlasováním opustil jednací sál. Tím by trojkoalice získala početní převahu nad ČSSD a KSČM.

Předseda KDU-ČSL Čunek v minulých dnech vyjádřil neochotu vytvořit trojkoaliční vládu, které by k existenci pomohli takzvaní přeběhlíci z jiných stran. Také předsednictvo KDU-ČSL již dříve doporučilo širšímu vedení strany, aby lidovci nadále jednali o vládě s ODS a zelenými, ale za podmínky, že taková koalice se nebude opírat o hlasy "přeběhlíků" z jiných stran.