Svou kandidaturu na post šéfa Sněmovny ale Paroubek podmínil tím, že nejdřív musí začít jednání o nové vládě. Kandidaturu do čela Sněmovny předloží tehdy, když ČSSD uvidí, že ODS je ochotna seriozně jednat. Zatím prý od ODS konstruktivní odezvu nezaznamenal.

10. srpna: Paroubek nebere křeslo šéfa Sněmovny jako prohru

8. června: Křeslo šéfa Sněmovny by mohl získat Paroubek

Paroubek zopakoval, že socialisté jsou připraveni s občanskými demokraty hovořit o vzniku velké koalice či menšinové vlády ODS. "Ale musíme jednat," dodal.

Soc. dem. se ale úplně nevzdala myšlenky na svůj pokus o sestavení vlády. "Pokud budou odmítnuty všechny naše vstřícné kroky, naše ochota ke kompromisu, ... no tak každý musí pochopit, že to bude jisté východisko z nouze," řekl. Nyní jsou ale podle něj socialisté ochotni "neuvažovat o tom pokusu".

Vyjádření některých politiků ODS, jako například předsedy poslanců ODS Petra Tluchoře nebo místopředsedkyně Miroslavy Němcové, kteří vyloučili exkluzivitu jednání s ČSSD, označil Paroubek za "výsledek politického boje před kongresem".

Šéf soc. dem. zopakoval, že čeká na písemné návrhy ze strany premiéra Mirka Topolánka. "V jednání s ODS je ohromná rezerva," dodal Paroubek s tím, že až po jejím vyplnění je možné uvažovat o diskuzi s dalšími stranami.

ODS: může to znamenat pozitivní posun

První místopředseda Petr Nečas řekl, že Paroubkova slova by mohla znamenat pozitivní posun. "To, že je ochoten se po pěti měsících přesunout na post předsedy Sněmovny je posun. Na druhou stranu ta situace ale nemůže být tvořena diktátem pana Paroubka. To vše musí být výsledkem jednání. Situace není taková, aby si vše rozhodli jen občanští a sociální demokraté," uvedl.

Předseda poslanců ODS Petr Tluchoř řekl, že Paroubkovi přeje v tajných volbách předsedy dolní komory hodně štěstí. "Jsem rád, že půjde do tajné volby a umožní svým poslancům konečně hlasovat," podotkl.

Poslední události kolem sestavování vlády
Komunisté chtějí o vládě jednat se všemi
V ODS znějí hlasy pro i proti spolupráci s ČSSD
Tlustý je pro menšinovou vládu ODS
ČSSD čeká od Topolánka písemné návrhy
Klaus opět jmenoval Topolánka premiérem
Paroubek: Velká koalice je upřímnější
Topolánek: Budu jednat se všemi stranami
Topolánek přijal, bude dál premiérem