Hlavní obsah

Z malého problému drama. Začalo to zánětem lokte, pokračovalo těžkou sepsí a bojem o život

11. 11. 2020, 8:30
Novinky, Dana Sokolová

Vše začalo celkem nevinně, když pětasedmdesátiletý Karel Šlapetyz onemocněl zánětem lokte, který se nedařilo léčit. O to větší šok pro všechny bylo, když se záhy z banálního onemocnění stal boj o život. Zánět se totiž rozšířil do celého těla.

Foto: archív Karla Šlapetyze

Karel Šlapetyz dnes s vděkem vzpomíná na péči v nemocnici v Jihlavě a následně i v Lázních Jáchymov.

Článek

Přesná diagnóza tehdy zněla purulentní artritida intervertebrálních kloubů. Pod tímto názvem se přitom skrývá zánět celého těla i krve. „Měl jsem nefunkční ledviny, plíce a velkou sepsi kolem páteře,” svěřil se Novinkám pan Karel Šlapetyz.

Na začátku sepse ležel na infekční JIP. Následně po zhoršení stavu se o něj starali na jihlavském oddělení ARO. Tehdy mu lékaři nedávali moc šancí. Byl uveden do umělého spánku a přestože lékaři dělali, co mohli, neměli vůbec jistotu, že se ještě probudí.

„Já jsem samý neduh, ale asi mám hodně pečlivě pracující anděly,“ říká dnes s nadhledem pan Karel, který si podle svých slov prošel během záchrany jeho života asi vším možným. Když se tehdy poprvé probudil z umělého spánku, koukalo z něj bezpočet hadiček a jak mu následně řekly sestřičky, neměl jediný otvor z těla volný.

Kvůli sepsi mohla přijít o nohu. Vše začalo puchýřem z nových bot

Zdraví

Po zlepšení stavu byl převezen na interní JIP a následně pak na ortopedii. Ve finále se doléčoval a následně i rehabilitoval pod dohledem neurologů.

Kromě personálu intenzivní péče mu tehdy nejvíce pomohl tehdejší primář jihlavské ortopedie, pan doktor Tomáš Lena, který mu správně stanovil diagnózu a následně i léčbu.

Přes veškerou péči lékařů a následně i rehabilitačních pracovníků u něj ale nadále přetrvávaly velké bolesti. Dobře na tom nebyl ani s hybností.

Zprvu byl odkázán na vozík, po něm na berle, proto sám svého ošetřujícího lékaře na ortopedii požádal o lázně. Ten mu je ale ještě předepsat nemohl, protože léčba sepse u páteře nebyla provedena operativním řezem. Vzhledem k medikamentózní a široké léčbě mohl lázně nakonec doporučit neurolog a na základě toho je napsal praktický lékař.

Radonové koupele pomohly s bolestí

Do lázní v Jáchymově pak odjel okamžitě poté, co byly po covidové přestávce znovu otevřeny. Kvůli přetrvávajícím bolestem na ně v podstatě čekal jako na smilování.

A dnes je za to velmi rád, protože zde našel skutečně velkou úlevu. Od začátku se zde cítil i velmi bezpečně, protože v lázních byla dodržována velmi přísná bezpečnostní pravidla.

V jáchymovských lázních mu ze všeho nejvíce pomohly radonové koupele, které u něj nastartovaly proces samoléčení a zbavení se bolestí. Další procedury včetně nejrůznějších tlakových masáží a cvičení mu pak pomohly s hybností.

Život po mrtvici

Zdraví

V lázních se také seznámil s hůlkami na nordic walking, které mu pomáhají s odlehčením kyčlí při chůzi - při chůzi do kopce a do schodů mu pomáhají v opoře a také v balanci, aby tělo nebylo zatěžováno jednostranně. Spolu s nimi používá i bederní pás, který fixuje záda.

Přestože ho dnes bolesti již v takovém rozsahu netrápí, ví, že pobyt v lázních si bude muset pro obnovení a prodloužení účinku zopakovat. Účinky radonových koupelí prvotně vydrží osm až deset měsíců po jejich skončení.

Reklama

Související články

Bechtěrevova nemoc? Bolest, která neustává

7. 5. 2019, 6:05

Bechtěrevova nemoc neboli ankylozující spondylitida je zánětlivé autoimunitní chronické revmatické onemocnění postihující páteř a křížovo-kyčelní skloubení....

Výběr článků