Hlavní obsah

V ČR léčí první dítě s leukémií pomocí speciálně upravených bílých krvinek

26. 5. 2020, 17:17

Ve Fakultní nemocnici v Motole se po poprvé v ČR léčí dítě s leukémií vlastními geneticky upravenými bílými krvinkami, které dokážou rozpoznat a ničit nádorové buňky. Jedná se o novou léčbu vhodnou pro malé pacienty, kterým se nemoc vrací.

Desetiletý chlapec před aplikací vlastních geneticky upravených bílých krvinek

Článek

„Tento nový druh léčby se indikuje u pacientů s akutní lymfoblastickou leukémií, a to v případě, že se nemoc opakovaně vrací anebo pokud pacient znovu onemocní, i když už transplantaci kostní dřeně absolvoval. Podle našich odhadů by tak tato léčba mohla pomoci dvěma až pěti nemocným ročně," uvedl přednosta kliniky Jan Starý.

Desetiletý chlapec poprvé onemocněl akutní lymfoblastickou leukémií ve třech letech. Tehdy absolvoval svou první chemoterapii. Nemoc se mu vrátila v šesti letech a nyní opět v deseti letech. Proto mu byly podány jeho geneticky upravené bílé krvinky.

Jejich příprava trvala několik týdnů. Začalo se čtyřhodinovým odběrem bílých krvinek, tzv.T-lymfocytů, které byly následně zamrazeny tekutým dusíkem na minus 180 stupňů Celsia a odeslány do USA, kde je zatím výroba tohoto léku centralizovaná. Postupně by se ale část výroby určená pro Evropu měla přesunout na okraj Paříže.

„T-lymfocyty jsou zásadní buňky imunitního systému a jsou zodpovědné za speciální imunitní procesy včetně protinádorové imunity. Pomocí metod genetického inženýrství se upraví tak, aby na povrchu nesly receptor, díky kterému rozpoznají leukemické buňky a dokážou je zničit. Využívá se schopností imunitního systému pacienta, a proto se tento typ léčby označuje jako imunoterapie," vysvětlila chlapcova ošetřující lékařka Lucie Šrámková.

Před samotnou aplikací upravených bílých krvinek musel chlapec prodělat další chemoterapii, která mu snížila počet a funkčnost jeho vlastních lymfocytů, tak aby byl dostatek místa pro nové upravené krvinky.

Léčbu provází horečky i pokles tlaku

Reakce těla může být podle lékařů velmi dramatická, hrozí vysoké horečky, zhoršené dýchání, pokles krevního tlaku nebo neurologické projevy. Reakce organismu je podle odborníků žádoucí, protože ukazuje, že léčba funguje.

Během několika dnů by měly z krve i kostní dřeně vymizet všechny nádorové buňky. Z dlouhodobého hlediska terapie funguje, pokud už se onemocnění nikdy nevrátí a pacient je vyléčen. Léčený chlapec z nemocnice odešel dva týdny od aplikace v celkově dobrém stavu, na další kontroly dochází ambulantně.

Pro darování kostní dřeně jsou nejvhodnější mladí dárci, těch je ale velmi málo

Zdraví

Různým typům leukémie podlehne v ČR zhruba 700 lidí ročně, nejčastěji ve věku 75 až 79 let. Onemocní jich přibližně 1300 ročně, výskyt se od konce 90. let příliš nemění. Vyplývá to ze statistik Ústavu zdravotnických informací a statistiky do roku 2017. U dětí je to asi pět nových případů na 100 000 obyvatel.

Magdalena leukemii porazila, další na dárce čekají

Domácí

Názvem leukémie se označuje skupina nemocí, které se projevují poruchou funkce kostní dřeně a krve. Jde o zhoubný nádor bílých krvinek, které jsou jednou ze složek imunitního systému člověka.

Nejčastější formu rakoviny u dětí možná částečně způsobuje přílišná čistota

Věda a školy

Reklama

Související články

Nové přístroje zkrátí léčbu rakoviny

26. 3. 2020, 5:55

Od února jsou pacienti, kteří podstupují ve FN Motol v Praze v rámci své onkologické léčby radioterapii, ozařováni moderním přístrojovým vybavením. Přístroje...

Výběr článků