Hlavní obsah

Sedm tipů, jak být podle odborníků šťastnější

8. 7. 2020, 5:55
Novinky, lin

Léto má většina z nás spojeno s dobrou náladou pramenící z dovolených či dlouhých večerních posezení. Přesto se občas nejen na obloze mohou objevit mráčky, které mohou způsobovat úzkosti a celkové špatné naladění. Jaké jsou vědecky osvědčené recepty na zlepšení nálady?

Foto: Profimedia.cz

Nenechte se špatnou náladou rozhodit.

Článek

Zacvičte si

Při cvičení tělo uvolňuje endorfiny, což jsou tzv. hormony štěstí, které bojují proti špatné náladě. Studie navíc prokázaly, že cvičení dokáže dokonce zmírnit příznaky deprese. Počítá se přitom každá sportovní aktivita včetně jízdy na kole, jógy, tance či půlhodinové procházky.

Ať žije listová zelenina

Tmavé zelené listy, jako je špenát a kapusta, jsou bohaté na foláty, což jsou živiny, které jsou spojované se snížením negativních nálad a depresí, protože pomáhají produkovat dopamin v mozku. Studie z roku 2012 potvrdila, že lidé středního věku, kteří konzumovali stravu bohatou na foláty, měli daleko nižší riziko symptomů deprese než ti, kteří měli ve své stravě folátů nedostatek.

Kupte si květiny

Tým vědců z Harvardu zjistil, že čerstvě řezané květiny dělají doslova zázraky, co se týče dobré nálady a zvládání úzkostí. Lidé, kteří se zúčastnili této studie, dokonce potvrdili, že díky květinám cítili více energie a měli více soucitu s ostatními lidmi v práci.

Potraviny, které zlepšují náladu

Zdraví

Usmívejte se

I když je úsměv obecně vnímán jako reakce na nějaký veselý podnět, pravda je, že i nucený úsměv má na naše tělo pozitivní vliv, protože aktivuje centrum štěstí v našem mozku, což vede k lepší náladě.

Jděte ven

Myslíte si, že lékem na špatnou náladu je vaše postel? Opak je pravdou. Odborníci doporučují krátkou 20 až 25minutovou procházku, díky níž vaše tělo ze slunce načerpá vitamin D, jenž má důležitý vliv na to, jak se cítíte.

Přivoňte si k citrusům

Vůně citrusů, jako jsou pomeranče, citrony a grapefruity, vyvolávají podle CNN v mozku pozitivní chemické reakce a díky tomu zmírňují stres. Pokud máte za sebou těžký den, nakapejte si na kůži pár kapek citrusového esenciálního oleje nebo ho přidejte do koupele. Vůni můžete rovněž smíchat s květinovým aroma, jako je jasmín, který podporuje pozitivní účinky citrusů.

Šest důvodů, proč si dát pomeranč ještě dnes

Styl

Pořiďte si domácího mazlíčka

Pořízení psa nebo kočky může vážně zlepšit kvalitu vašeho života. Jejich neústupná věrnost, ale i každodenní radostné vítání z nich činí skvělé společníky, kteří dokážou vždy zlepšit náladu. To ostatně dokazují i nejrůznější studie.

Jeden výzkum například ukázal, že pouhých patnáct minut mazlení se psem má velký vliv na uvolňování serotoninu, prolaktinu a oxytocinu, což jsou hormony, které mají pozitivní vliv na náladu a snižování kortizolu, což je naopak hormon, který tělo uvolňuje, když je ve stresu.

Pokud nemůžete mít z různých důvodů mazlíčka doma, zkuste alespoň navštívit útulky, které nabízejí jednorázové procházky se psy. Uvidíte, že tím uděláte radost nejen sobě, ale také danému čtyřnohému příteli.

Reklama

Související témata:

Související články

Detoxikujte svoji ložnici a spěte lépe

3. 7. 2020, 5:53

Pokud toužíme po kvalitním spánku, důležité jsou nejen naše návyky, ale také prostředí, ve kterém usínáme. Jaké předměty do ložnice nepatří a co nám naopak...

Výběr článků