Hlavní obsah

Jak zvládnout dietu i o víkendu

28. 9. 2012, 16:29
Novinky, das

Držení diety a hubnutí jako takové je hlavně o silné vůli. Většina dietářů se shodne, že přes týden se to ještě vydržet dá, ale o víkendu odolat nejrůznějším lákadlům a svodům, je nad jejich síly. Celotýdenní snažení, tak velmi snadno přijde nazmar. Obezitolog MUDr. Petr Hlavatý proto pro naše čtenáře připravil hned několik rad, jak hubnout i o víkendu.

Foto: Profimedia.cz

Před návštěvou je lepší se pořádně najíst, snáze se pak odolává svodům.

Článek

Hlavní zásadou je dodržovat dietu „v hlavě“ a neupustit od ní. „Když si občas dopřejete něco dobrého navíc, není to problém. Ale omlouvání tučných a kalorických jídel slovy “v pondělí začnu znovu“, není tou správnou cestou, jak redukovat svou váhu,“ upozorňuje MUDr. Petr Hlavatý z projektu Žij zdravě.

O víkendu je dobré držet se následujících ověřených rad.

1. Nevstávejte pozdě

Ponocováním a dlouhým spánkem narušíte tělu nově nastavený rytmus. Není nutné, abyste v sobotu a v neděli chodili spát a vstávali stejně jako během pracovního týdne. Měli byste především spát tak dlouho, abyste se po probuzení cítili plní energie. Mnoho lidí se navíc mylně domnívá, že za dva volné dny dožene spánkový deficit z celého týdne.

2. Nevynechávejte snídani

Těm, kteří bojují s hmotností, odborníci jednoznačně doporučují začít den zdravou snídaní. Zvlášť při redukci váhy by snídaně měla tvořit minimálně čtvrtinu denního příjmu energie. Když ji o víkendu vynecháte nebo odbydete, vyčerpáte své tělo. Lehce posnídat byste měli i v případě, že po ránu necítíte hlad.

3. Naplánujte si pohyb

O víkendu se nevyplatí vynechávat sportovní aktivity, právě naopak. Když nepolevíte ve svém snažení při shazování kil, budete daleko spokojenější. Díky kaloriím, které jste vydali, si bez výčitek můžete dopřát třeba i malý odpolední dezert.

4. Nepijte velké množství alkoholu

Víkendový program má většina lidí spojený s návštěvou baru nebo restaurace. Když popíjíte alkohol, příjem kalorií se výrazně zvýší a způsobuje váhový přírůstek. Po jeho konzumaci můžete cítit i hlad. Větší chuť na mastné, slané nebo sladké jen stěží zaženete. Pokud vypijete několik piv, dáte si k nim nakládaný hermelín a vše doplníte miskou oříšků, přijmete více kalorií, než je doporučený celodenní příjem při redukční dietě.

Místo tvrdého alkoholu si pak dopřejte maximálně skleničku bílého vína, které doplňujte minerálkou.

5. Nehřešte na návštěvách

Na návštěvách se těžko odolává pochutinám, které jsou pro vás připravené. Přejídání ale nestojí za to, abyste přibrali a porušili tak rovnováhu v nově nastoleném režimu. I jednorázové uklouznutí často spustí přejídání, protože máte pocit, že hubnutí už ztratilo smysl. Proto se před návštěvou raději najezte. Snáze všem těm dobrůtkám odoláte.

Reklama

Související témata:

Související články

Výběr článků