Hlavní obsah

Známky, které odhalí pasivně agresivního partnera

20. 8. 2021, 8:32
Novinky, Eliška Fischerová

Zatímco hněv, křik nebo rozbíjení talířů patří ke klasickým projevům přímé agrese, pasivní agresi není jednoduché rozpoznat. Obzvláště to platí ve chvíli, kdy váš partner projevuje manipulativní sklony a dokáže pasivní agresi chytře zaobalit.

Foto: Profimedia.cz

Pasivní agresi není jednoduché rozpoznat.

Článek

Snad v každém vztahu alespoň jednou nastane chvíle, kdy se partneři nepohodnou a domácností rázem zavane „Itálie“. Pokud partner není hrubý, sprostý nebo dokonce neprojevuje násilné sklony, pak nejde o nic, z čeho byste si měla dělat vrásky. Bohužel, kromě přímé agresivity se můžeme setkat také s pasivně agresivními jedinci, kteří svůj hněv vyjadřují nepřímo či skrytě.

„Pasivně agresivní chování je komunikační vzorec, který vyjadřuje negativní pocity nepřímo, a to verbálně nebo neverbálně,“ vysvětluje psycholožka Jennifer McDonaldová pro Brides.

Vymezení pasivně agresivního chování je tedy náročnou disciplínou, neboť příjemce okamžitě nerozpozná, že je něco špatně. Přesto psycholožky Jennifer McDonaldová a terapeutka Emily Griffinová poukazují na nejčastější ukazatele pasivně agresivního chování ve vztahu.

Život s věčným kritikem aneb Ať udělám, co udělám, vše je špatně

Vztahy a sex

1. Odmítá komunikovat

Pokud ve vztahu nastanou problémy, je důležité, aby o nich partneři otevřeně mluvili. V případě, že žijete po boku pasivního agresora, pak se konverzace nedočkáte. Je možné, že se naprosto stáhne, odmítne o problému komunikovat, nebo ho bude zlehčovat. „Odmítnutí komunikace je určitou formou pasivního vyjadřování hněvu a prosazování moci,“ říká manželská terapeutka Darlene Lancerová.

2. Používá sarkasmus

Samozřejmě, sarkasmus je pro mnoho lidí nedílnou součástí humoru. Přesto jistě vycítíte, když váš partner nadmíru používá sarkastická slůvka a leckdy to se sarkasmem přehání. Například, pokud po dlouhé době uvaříte teplou večeři, pak se nedočkáte poděkování nebo pochvaly, nýbrž jízlivé poznámky. Z úst pasivního agresora může vyjít: „Divím se, že jsi uvařila večeři, aniž bych tě o to požádal.“

Partnerské manipulace, které nelze tolerovat

Vztahy a sex

3. Nápadně „zapomíná“

Poprosila jste partnera, aby koupil lístky do divadla? Požádala jste ho, aby při odchodu z domu nezapomněl vynést odpadky? Nebo jste žádala o volný večer, který strávíte ve dvou? Pokud váš partner nápadně zapomíná na všechno, oč jste ho kdy poprosila, pak pravděpodobně žijete po boku pasivně agresivního partnera. V tomto ohledu je ale opravdu důležité myslet na to, že hranice mezi „pouhou“ zapomnětlivostí a pasivní agresivitou je tenká. V případě, že z partnerova chování cítíte, že na věci zapomíná „natruc“, pak už ale o pasivní agresivitě lze hovořit.

4. Předstírá, že je všechno „fajn“

Dalším znakem pasivně agresivního chování je, když partner trvá na tom, že je vše v pořádku, i když ve skutečnosti není. Následně se můžete partnera sebevíc ptát na to, jestli se zlobí, není uražený nebo smutný, ale pokaždé se vám dostane odpovědi, že je v pořádku. „Nejsme profesionálními čtenáři myšlenek. I proto by si partneři měli uvědomit, že nemá smysl o svých pocitech lhát nebo předstírat, že je všechno v pořádku,“ míní psycholog Sean M. Horan.

Dva hlavní rozdíly mezi mužskými a ženskými psychopaty

Vztahy a sex

5. Dělá věci napůl

Poprosíte partnera, aby něco udělal, a následně zjistíte, že to udělal neúplně. Možná vás svým chováním chce naštvat, možná vám ukazuje opovržení. V obou případech jde ale o ukázkovou pasivní agresivitu, která může vyústit ve velký problém. I proto je dobré, když partnerovi podobné chování nebudete tolerovat.

Proč k pasivní agresi dochází?

K pasivně agresivnímu chování může přispět řada biologických faktorů, například stres nebo deprese. Stejně tak může jít o naučené chování, které souvisí s prostředím, ve kterém člověk vyrůstal. „Pro někoho, kdo vyrostl v prostředí, kde nikdo neposlouchal jeho názory, mohlo být pasivně agresivní jednání jediným způsobem, jak získat slovo nebo pozornost,“ říká McDonaldová.

Reklama

Související témata:

Související články

A dost aneb Kdy je lepší vztah opustit

16. 7. 2019, 8:31

Žádný vztah není vždy zcela ideální. V každém se mohou objevit nejrůznější nedorozumění a problémy. Jsou ale věci, které nelze v žádném vztahu přehlížet ani...

Násilí za zavřenými dveřmi našich domovů

30. 9. 2019, 9:45

Za zdmi našich domovů se někdy odehrávají otřesné příběhy. Tam, kde by lidé měli nacházet pohodu, odpočinek a pochopení blízkých, často prožívají muka. To, jak...

Výběr článků