Hlavní obsah

Partnerský souboj má své desatero

Právo, JAT

Na stresech, které mají ničivý vliv na zdraví, se nemálo podílejí partnerské neshody, mnohdy zcela zbytečně. Vezměme si třeba takovou běžnou hádku o nějaký postoj, názor či rozhodnutí.

Foto: Dana Ehlová

Asterix s Obelixem, které navíc na palubě podporoval čtyřnohý Idefix.

Článek

Psychologové sice tvrdí, že někdy bývá potřebná, záleží ovšem na tom, jak je vedena. Protože každý regulérní souboj má svá pravidla, měla by ho mít i domácí bouřka. Neuškodí se nad nimi trochu zamyslet. Určitě to prospěje přímým i nepřímým účastníkům.

  • Je to sice těžké, ale snažme se hádku aspoň trochu naplánovat. Nikdy tuto akci nepodnikáme s pocitem únavy. Jestliže se necítíme fit, raději za sebou zavřeme dveře, pro jistotu raději nemluvíme a vyčkáme příhodnější chvíle.
  • Jakmile zjistíme, že situaci už nelze zastavit, připravíme si rychle nějaký studený nápoj, jsou-li přítomny děti, pošleme je ven.
  • Diskutujme výlučně o věcech partnerského soužití, nezatahujeme do tématu výčitky, které se týkají příbuzných, kolegů, přátel a známých. Pokud je na naši adresu vysílá protějšek, nereagujeme.
  • Pozorně posloucháme, co říká partner, a snažíme se vžít do jeho situace. Nemá-li dojít k nesprávnému výkladu slov, formulujme je jasně a srozumitelně.
  • Zásadně nepřipomínáme staré hříchy a konflikty už dávno vyřešené. Jenom tak oddalujeme úspěšné vyřešení aktuální neshody.
  • Není fér zasahovat partnera v nejcitlivějším místě. Každý jsme v něčem obzvlášť lehce zranitelný. Napadení tohoto druhu přinese následky, které se pak jen velmi obtížně odstraňují.
  • Vždycky si zachovejme chladnou hlavu, nezvyšujme hlas, vyvarujme se prudké gestikulace a především fyzického násilí. I pouhý náznak v našem protihráči vyvolá bouři emocí.
  • Zapomeňme na jakoukoliv ironii či sarkasmus. Tento způsob partnerských dohadů má ničivé účinky a jako vždy se tím nic nevyřeší.
  • Jestliže protihráč používá jako zbraň jedovatost, raději zmlkneme a počkáme, až změní taktiku.
  • Nikdy nevnucujme svůj názor příliš radikálně. Konečné vyřešení problému musí být společné a dobrovolné. Alespoň by o tom měl být méně obratnější protějšek přesvědčený.

Při splnění těchto podmínek pro vedení hádky zpravidla nehrozí nebezpečí vleklých neshod. Ty mají často za následek nejen zhoršení kvality vztahu, ale u slabších jedinců také duševního a fyzického zdraví.

Související témata:

Související články

Děti potřebují konstruktivní hádky s rodiči

Mnohé rodiče trápí občasné hádky s jejich ratolestmi. Přitom by měli být rádi, že vzájemné slovní třenice vznikají. Vyplývá to z čerstvé studie, kterou...

Výběr článků

Načítám