Článek
Neurologická onemocnění se týkají více než 1 miliardy lidí na celém světě. Počet případů invalidity a úmrtí v důsledku Parkinsonovy nemoci navíc stále roste.
Lidé s Parkinsonovou chorobou mohou mít potíže s pohybem, mluvením, polykáním, dokonce i dýcháním. V současné době neexistuje žádný definitivní test, který by ji dokázal na 100 % potvrdit. Diagnóza se obvykle stanovuje na základě symptomů, jako jsou třes a rigidita nebo zpomalení pohybu, které se mohou objevit až 20 let po výskytu onemocnění.
Stejně tak neexistuje lék, který by zajistil uzdravení. Léčba se proto zaměřuje na kontrolu, zmírnění obtíží a oddálení nástupu pozdějších komplikací. Hlavně v časném stadiu onemocnění se potíže obvykle dají výrazně zmírnit, proto je včasné odhalení Parkinsonovy nemoci naprosto zásadní.
Psi odhalí nemoc s pozoruhodnou přesností
Lidé s Parkinsonovou chorobou mají specifický odér. Čerstvá studie ukazuje, že vycvičení detekční psi dokážou nemoc spolehlivě detekovat na základě kožních výtěrů. Na výzkumu spolupracovaly Bristolská univerzita, Manchesterská univerzita a organizace Medical Detection Dogs, která trénuje asistenční signální psy.

Bumper a Peanut (na fotografii) dokázali Parkinsonovu nemoc odhalit i mezi jinými chorobami.
Zlatý retrívr Bumber a černý labradorský retrívr Peanut prošli výcvikem, při němž se naučili rozlišovat stěry kožního mazu lidí s Parkinsonovou nemocí a bez ní.
Trénink psů probíhal zhruba rok na více než 200 pachových vzorcích osob s pozitivním testem na Parkinsonovu nemoc a kontrolních vzorcích od lidí, kteří tuto chorobu neměli. Vzorky byly psům předkládány na stojanovém systému (na fotografiích) a psi dostávali za správné označení pozitivního vzorku a ignorování negativního vzorku odměnu.
V rámci dvojitě zaslepeného testování se psům opakovaně předkládaly vzorky, u kterých napoprvé nijak nerozhodli.
Psi prokázali senzitivitu až 80 % a specificitu až 98 %, přičemž senzitivita udává, kolik pozitivních případů správně zachytili, a specifita, kolik zachytili negativních případů. Bumper a Peanut navíc odhalili Parkinsonovu nemoc i ve vzorcích od pacientů, kteří měli i jiné zdravotní problémy.
Proč je tato studie tak zásadní
„Jsme nesmírně hrdí, že psi opět dokázali, že jsou schopni velmi přesně odhalit závažné onemocnění,“ uvedla ředitelka společnosti MDD Claire Guestová.
„V současné době neexistuje žádný včasný test na Parkinsonovu chorobu a příznaky se mohou objevit až 20 let před tím, než jsou viditelné a trvalé. Až to vede k potvrzení diagnózy. Včasná diagnóza je klíčová, protože následná léčba by mohla zpomalit progresi onemocnění a snížit intenzitu symptomů,“ dodala.
Medical Detection Dogs
MDD je přední světová organizace pro výzkum psí čichové diagnostiky.
Trénuje psy k detekci pachu nemocí s cílem vyvinout rychlejší, efektivnější a méně invazivní diagnostiku, která povede k lepším výsledkům léčby pacientů.
Její výzkum biodetekce zahrnuje rakovinu, neurologická onemocnění a bakteriální infekce a mohla by prospět až milionům lidí.
Vedoucí výzkumu Nicola Rooneyová z katedry veterinárních studií na Bristolské univerzitě upřesnila: „Identifikace diagnostických biomarkerů Parkinsonovy choroby, zejména těch, které mohou předpovídat vývoj nebo pomoci s dřívější diagnostikou onemocnění, je předmětem mnoha probíhajících výzkumů. V této studii psi prokázali, že pacienti s touto nemocí mají odlišný pachový podpis. Citlivost 80 % a téměř 100 % je výrazně nad úrovní náhody a já věřím, že by nám psi mohli pomoci vyvinout rychlou, neinvazivní a z hlediska nákladů efektivní metodu pro identifikaci pacientů s Parkinsonovou chorobou.“
„Výzkum je inspirovaný naším Nose2Diagnose. Tato studie doplňuje rostoucí množství důkazů o tom, že lze jednoduché, neinvazivní kožní stěry použít k diagnostice Parkinsonovy choroby, což nás přibližuje k rychlejší a dostupnější metodě včasné detekce,“ doplnila vedoucí oddělení hmotnostní spektrometrie na Manchesterské univerzitě Perdita Barranová.