Článek
Pacienti touží být nezávislí na brýlích a čočkách. To je i nejčastější důvod návštěv očních klinik.
„První skupinou našich pacientů jsou ti, kteří absolvovali laserové operace v devadesátých letech. Tehdy jsme jim pomohli od dalekozrakosti či krátkozrakosti, ale nyní po pětačtyřicátém roce u nich nastupuje vetchozrakost, tedy špatné vidění na blízko. Čočka je stále průhledná, ale ztuhne, ztratí elasticitu a nemá možnost provádět mechanický zaostřovací pohyb,“ popisuje oftalmolog.
„Nejprve vidí špatně na blízko, potřebují brýle na čtení, ale na delší a střední vzdálenost stále vidí. Pokud s tím předtím měli potíže, může se výjimečně zlepšit na určitou dobu vidění do dálky. Pak následuje potřeba korekce na blízko i na střední vzdálenost, tedy střídání brýlí. Toto období nazývané presbyopie je předstupněm šedého zákalu.“
Další skupinou přicházející do ordinací jsou tradičně mladí ve věku dvacet až třicet let, kteří žádají laserové operace pro korekci vad.
Děti přivádějí rodiče s vlastní oční vadou
„Mají špatné svědomí z toho, že přenesli dioptrickou vadu na svého potomka. Ale u dětí volíme až na výjimky s extrémními potížemi konzervativní řešení, tedy předpis brýlové korekce, nebo u větších dětí nošení kontaktních čoček,“ říká oční lékař.
Oči fungují jako složité optické přístroje
Zachycují světlo a přeměňují ho na signály, jež optický nerv přenáší do mozku. Patří k nim slzné žlázy, které vyprodukovanými slzami zvlhčují oči a chrání je před infekcemi. Jsou složené z několika částí:
Oční bulva – bílá pevná část, která chrání vnitřní části oka.
Sítnice – na zadní straně oka zachytává světlo a přeměňuje ho na elektrické signály, které putují do mozku.
Cévnatka – je ve střední vrstvě oka, obsahuje cévy, jež živí oko.
Rohovka – průhledná vrstva na přední části oka, která pomáhá zaostřit světlo na sítnici.
Duhovka (iris) – tvoří barevnou část oka a reguluje množství světla, jež vstupuje do oka tím, že upravuje velikost zornice.
Zornice – kulatá díra ve středu duhovky, která umožňuje světlu vstoupit do oka.
Objektiv (čočka) – průhledná struktura za duhovkou, která pomáhá zaostřit světlo na sítnici.
Spojivka – průhledná membrána, která pokrývá vnitřní část víček a přední část bílého oka.
„Rozhodnutí o operaci je ideální přesunout do dospělosti. Limitující faktor není jen věk, ale také vývoj vady. Když příliš brzy vstoupíme do děje a dioptrickou vadu odstraníme, v čase může narůstat a pak se stejně musí dokorigovávat brýlemi nebo čočkami,“ vysvětluje specialista.
Vždy totiž není možné podstoupit operaci znovu. „Důležitá je tloušťka rohovky. Pokud nemá dostatečnou sílu, nemůžeme laser opakovaně použít. Proto je lepší počkat na stabilizaci vady, což může být až po pětatřicátém roce života,“ doplňuje Novák.
Z deseti pacientů odmítne dva
Každému, kdo přijde do dveří, oftalmolog vyhovět nemůže. „Kumšt je také umět odmítnout pacienty. Chtějí se za každou cenu zbavit dioptrické vady a někdy to prostě není možné, což je pro ně deprimující,“ dodává s tím, že z deseti pacientů musí odmítnout dva.
Těm nezbude než se smířit s brýlemi nebo čočkami. Alespoň pro teď. Brýle jsou dnes módním doplňkem, díky tenčeným sklům ani neprozrazují velikost vady. Čočky mnoha lidem vadí, ale stále se zlepšují. „Zdokonalují se materiály i design. Umí přizpůsobit zadní plochu jakémukoli povrchu rohovky. Čočky máme jednodenní až po měsíční, v nichž lze i spát, což oftalmologové nedoporučují, nicméně jejich prodyšnost je spolehlivá,“ ujišťuje lékař. Pozor musíme dávat na nošení správných dioptrií a dostatečnou hygienu kontaktních čoček, abychom si zrak nezhoršovali.
„Šedý zákal, zelený zákal a černý zákal jsou termíny používané už ve starověkém Egyptě. Šedý zákal pojmenovali podle zakalení čočky, která při prosvícení nevypadá černě, ale zašedne. Zelený zákal je úplně jiné onemocnění, které způsobuje vysoký nitrooční tlak, který devastuje zrakový nerv. Když otéká rohovka (vedlejší příznak), má to modro-bělavý efekt, což při hnědé barvě očí, která je typická u Egypťanů, vytváří dojem oka zbarveného do zelena,“ vysvětluje oftalmolog s tím, že pacienty, kterým by hrozil zelený zákal, dokážou operovat, ale většinou postačí konzervativní léčba.
„Občas se stane, že při focení vypadají na snímku naše oči oranžové, odrážejí světlo. U lidí, u nichž se to neděje, lze mluvit o černém zákalu. Ale ten způsobuje celé spektrum chorob, v neposlední řadě nádory,“ doplňuje.
Včera
Pokrok v oční chirurgii začal s rozvojem moderní medicíny ke konci 19. století. Česko v tom hrálo světový prim. V roce 1905 rakouský lékař Eduard Konrád Zirm provedl vůbec první transplantaci rohovky ve FN v Olomouci. V roce 1965 poprvé implantoval umělou nitrooční čočku profesor František Klas v Praze.
Bez profesora Otto Wichterleho by svět neměl kontaktní čočky, které vyvinul v roce 1959. „Do Mostecké ulice, kde sídlil výzkumný ústav, chodili lidé, kterým vyráběl čočky na míru. Vyvařovaly se v hrníčcích s horkou vodou,“ připomíná Novák.
Dnes
„Boom laserových operací proběhl v devadesátých letech. Tehdy na ně chodili i čtyřicátníci, kteří do té doby neměli možnost řešit své dioptrické vady takto nenáročným zákrokem. Dnes už logicky pacientů spíše ubývá. Přichází třicátníci, kteří nám dorůstají. Naší prioritou je plánovat zákrok pacientovi na míru. Aby dostal to nejlepší pro svou vadu,“ popisuje současnou praxi Novák.
Pro Čechy ve světovém srovnání nepředstavuje krátkozrakost až takový problém. „Daleko frekventovanější potíž je to pro Holanďany a Dány, což je dáno geneticky. A samozřejmě Asiati krátkozrakostí hodně trpí,“ doplňuje.
Zítra
„Budoucností je v medicíně genetická forma léčby. Využití kmenových buněk. Abychom dokázali opravit nedokonalosti už například v genetickém fondu. Lasery se neustále zdokonalují, ale kvůli tenké rohovce i tak někteří pacienti nemohou podstoupit operaci, takže to chce jednoduše řečeno zdokonalit lidské tělo,“ ukazuje směr výzkumu oftalmolog.
Ceny operací navracejících kvalitu zraku se ustálily a v budoucnu se neočekávají výrazné změny. Ty standardní začínají na 20 tisících korunách. Na míru šité a přizpůsobené na konkrétní asymetrii oka vyjdou zhruba na 70 tisíc za obě oči.
Operativní zákroky očí:
Laserová operace – Lasery umožňují minimálně invazivní, rychlé a bezbolestné odstranění dioptrických vad, jako je krátkozrakost nebo dalekozrakost, včetně možných kombinací s astigmatismem. Podstatou těchto zákroků je modelace rohovkové tkáně působením laserového paprsku.
Nitrooční refrakční operace – Zásadně se liší v tom, zda je zachována přirozená čočka, či nikoliv. Čočka se zachovává v případě implantace fakické čočky. Tou je doplněn dioptrický systém mladého oka tak, aby nebyly potřeba brýle. Ve druhém případě se čočka odstraní a nahradí monofokálním, nebo multifokálním implantátem.
Operace rohovky – Většina patologických jevů rohovky se projevuje prorůstáním cév, jizevnatými změnami a dalšími formami ztráty průhlednosti této průhledné vrstvy na přední části oka. Může dojít i ke změně zakřivení rohovky nebo její lomivosti. Rohovkové operace tyto změny napravují.
Operace očních víček – Plastika víček má význam estetický i funkční. Při odstranění kožních přebytků a tukových váčků dojde k snazšímu pohybu víček a celkovému pocitu úlevy. Plastikou víček lze odstranit i dlouhodobé slzení či zhoršené vidění, způsobující bolesti hlavy, únavu očí a otoky.
Operace šedého zákalu – Katarakta, tedy zakalení přirozené čočky oka, je hlavní příčinou slepoty ve světě. Senilní šedý zákal se objevuje ve věku nad šedesát pět let. Výjimečně může zasáhnout i třicátníky, ale to bývá následkem dlouhodobého užívání léků – kortikoidů. Týká se to též astmatiků, nemocných roztroušenou sklerózou nebo lidí s hormonálními přebytky. Jediným efektivním řešením je chirurgický zákrok. Dodnes nebyl objeven konzervativní způsob, jak zabránit vzniku a progresi šedého zákalu.