Hlavní obsah

Záchranář chce vyměnit Jevíkovou v kavkazském zajetí

5. 11. 2004, 18:23 – BRATISLAVA
Právo, Ivan Vilček (Bratislava)

Osmadvacetiletá studentka Univerzity Karlovy Miriam Jevíková, která byla v červnu unesena pravděpodobně v Ingušsku, má novou naději na záchranu. Podle slovenského deníku Nový čas se chce výměnou za slovenskou humanitární pracovnici dobrovolně vydat do rukou únosců profesionální záchranář Rudolf Števuško.

Foto: Městská policie Zlín

Útočníkova zbraň.

Článek

Slovenské ministerstvo zahraničí si výměnu nedovede technicky představit. "Vzhledem k citlivosti celého případu se k záležitosti nebudu vyjadřovat. Celý nápad se mi zdá nicméně absurdní. Nikdy jsem neviděl výměnu unesených. Ani ve filmech," uvedl mluvčí ministerstva Juraj Tomaga.

Třiačtyřicetiletý Števuško se poznal s Jevíkovou v roce 2002 při záchranných pracích po záplavách v České republice. "Znám Čečence a na 90 procent věřím, že Mirka žije. Určitě by jí pomohlo, kdyby přešla na muslimskou víru. To by jí mohlo zachránit život. Mám v této oblasti nějaké kontakty a vazby, které by jí mohly pomoci," dodal Števuško.

Záchranář pracoval v Čečensku po první rusko-čečenské válce. Jeho tým měl na starosti záchranu dětí ve vybombardovaném Grozném. Števuško počítá s tím, že tentokrát se z Čečenska nemusí vrátit. Únosci žádají za propuštění Jevíkové milión dolarů.

Reklama

Související témata:

Související články

Únosci požadují za Slovenku milión dolarů

4. 8. 2004, 16:00

Za osvobození Slovenky Miriam Jevíkové (28), která byla unesena na severním Kavkazu počátkem června, únosci stále požadují milión dolarů. Podle šéfa Organizace...

Výběr článků