Hlavní obsah

Ve Švédsku míří k moci pravicový blok. Premiérka uznala porážku

14. 9. 2022, 20:38 – Stockholm

Švédská sociálnědemokratická premiérka Magdalena Anderssonová ve středu uznala porážku v nedělních parlamentních volbách a oznámila svou demisi. Vítězný blok čtyř pravicových stran včetně nacionalisticky populistických Švédských demokratů dostane podle agentury Reuters jako první příležitost sestavit novou vládu.

Foto: Tt News Agency, Reuters

Švédská premiérka Magdalena Anderssonová

Článek

Ještě zbývá sečíst několik málo hlasů, ale Anderssonová, která se loni stala první ženou v čele švédské vlády, řekla, že výsledky naznačují vítězství pravicového bloku.

„Zítra požádám předsedu parlamentu o uvolnění z funkce,“ řekla novinářům na tiskové konferenci. Podle ní je důležité, aby Švédsko mělo novou vládu co nejdříve.

Ve švédských volbách uspěla ultrapravice s neonacistickými kořeny

KOMENTÁŘ: Švédské varování – Alex Švamberk

Dosud opoziční pravicový blok kromě Švédských demokratů zahrnuje také Umírněnou koaliční stranu, Liberály a Křesťanskodemokratickou stranu. Po volbách se zdálo, že zvítězí pouze o jeden mandát, ale podle posledních volebních výsledků obsadí 176 křesel ve 349členném parlamentu, zatímco levice obsadí 173 míst. Výsledky by měly být oficiálně potvrzeny do víkendu.

Výsledky voleb znamenají pro Švédsko přelom, protože vliv na vládní politiku pravděpodobně budou mít protiimigrační Švédští demokraté, s nimiž v minulosti všechny hlavní strany odmítaly spolupracovat. Strana, která se do parlamentu poprvé dostala v roce 2010, získala podle všeho 20,6 procenta hlasů. Umírněná koaliční strana si připsala zisk 19,1 procenta.

Předseda Švédských demokratů Jimmie Akesson vyhlásil vítězství pravicové aliance a ujistil, že jeho strana bude „konstruktivní a vůdčí silou“ při práci na obnovení bezpečnosti ve Švédsku.

Reklama

Výběr článků