Hlavní obsah

V USA zveřejnili první odtajněný vyšetřovací spis k 11. září

12. 9. 2021, 7:43 • Aktualizováno 12. 9. 2021, 10:34

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v sobotu večer zveřejnil nově odtajněný dokument zabývající se logistickou podporou pro dva saúdskoarabské únosce letadel při útocích z 11. září 2001. Šestnáctistránkový výpis popisuje kontakt únosců se saúdskoarabskými spolupracovníky ve Spojených státech, ale neposkytuje žádné důkazy, že by se na útocích podílela saúdskoarabská vláda, napsala v neděli agentura AP.

Foto: Reuters

Záběry z útoků z 11. září 2001 na Světové obchodní centrum v New Yorku a sídlo Pentagonu

Článek

Tři unesená letadla pilotovaná islamistickými teroristy před 20 lety narazila do dvou newyorských mrakodrapů Světového obchodního centra a do Pentagonu. Čtvrtý letoun se zřítil do pole u obce Shanksville po souboji cestujících s teroristy. Při útocích, jejichž bezpečnostní důsledky svět pociťuje dodnes, zahynulo 2977 lidí. Zemřelo také 19 sebevražedných atentátníků pocházejících většinou ze Saúdské Arábie.

Značně zredigovaný spis popisuje rozhovor z roku 2015 s mužem, který žádal o americké občanství. Stejný člověk měl o několik let dříve opakované kontakty s občany Saúdské Arábie, kteří podle vyšetřovatelů poskytli „významnou logistickou podporu” několika únoscům. Identita tohoto muže není v dokumentu odhalená, píše se v něm ale, že pracoval na saúdskoarabském konzulátu v Los Angeles.

Byl to absolutní budíček, říká Alexandr Vondra o útocích z 11. září

Domácí

Dokument zveřejněný v den 20. výročí událostí, které otřásly celým světem, je prvním z vyšetřovacích spisů, jež mají být odtajněny na základě výnosu podepsaného americkým prezidentem Joem Bidenem. Na státníka naléhaly v posledních týdnech zejména rodiny obětí, které dlouho požadovaly zveřejnění spisů a které zahájily soudní bitvu proti Saúdské Arábii a dalším státům, které viní ze spoluviny na atentátech.

Kritika od pozůstalých

Organizace, která zastupuje rodiny pozůstalých, v reakci na odtajněnou zprávu uvedla, že dokument implikuje, že „několik činitelů Saudské Arábie koordinovaně poskytlo potřebnou podporu” dvěma z ůnosců, Chálidu al-Mihdárovi a Nawafu al-Hazmíovi.

Podle Terry Stradové, jejíž manžel Tom při útocích zahynul, je potřeba, aby se saudskoarabská královská rodina doznala k roli, kterou její činitelé sehráli při „vraždách tisíců lidí na americké půdě”.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Archivní záběry z útoků 11. září 2001Video: NYPD, Reuters

O zapojení saúdskoarabské vlády do atentátů se spekulovalo už krátce po 11. září 2001, když vyšlo najevo, že 15 z 19 útočníků bylo ze Saúdské Arábie. Tehdejší vůdce teroristické organizace Al-Káida Usáma bin Ládin rovněž pocházel z prominentní rodiny z této země.

Útoky z 11. září? O tom jsme neslyšeli

Zahraniční

Saúdskoarabská vláda dlouhodobě odmítá, že by se na atentátech podílela. Velvyslanectví Saúdské Arábie ve Washingtonu ve středu uvedlo, že odtajnění dokumentů plně podporuje a že jakákoliv podobná obvinění vůči této blízkovýchodní zemi jsou „kategoricky chybná”.

Spojené státy v souvislosti s atentáty vyšetřovaly několik saúdskoarabských diplomatů a další lidi s napojením na tamní vládu, kteří znali únosce poté, co přicestovali do USA. Komise zabývající se útoky nicméně nenašla „žádné důkazy, že by saúdskoarabská vláda jako instituce nebo vysoce postavení saúdskoarabští činitelé jako jednotlivci finančně podporovali” útoky.

Reklama

Výběr článků