Hlavní obsah

Útoky z 11. září? O tom jsme neslyšeli

11. 9. 2021, 20:11

Na rušném tržišti v západní části afghánského Kábulu málokdo věděl, že v sobotu uplynulo 20 let od teroristických útoků z 11. září 2001, píše zpravodajský web BBC. Někteří Afghánci podle něj vůbec netušili, co se tehdy v New Yorku stalo. Pro jiné je vzpomínka na tragédii úzce spjata s boji v Afghánistánu.

Foto: Felipe Dana, ČTK/AP

Kábul 11. září 2021

Článek

Jeden muž řekl, že cítí soucit vůči obětem útoků v USA, ale dodal, „v Afghánistánu jsme utrpěli víc než 11. září”.

Jiný muž, který se narodil několik měsíců po zářijových útocích, vnímá americký odkaz v Afghánistánu v lepším světle. „Změnily (Spojené státy) nám životy,” řekl, přičemž zmínil zlepšení ve vzdělání žen. Nyní je velmi neklidný a hledá cestu, jak zemi opustit.

Tálibové zastřelili bratra bývalého viceprezidenta

Zahraniční

Vlajky islamistického hnutí Tálibán nyní dvacet let od jeho svržení opět vlají nad tržištěm a na mnoha dalších místech v Kábulu, včetně prezidentského paláce. Agentura AP poznamenala, že Afghánistánu opět vládne hnutí, které poskytlo útočiště strůjcům teroristických útoků z 11. září 2001.

Podle Reuters jsou na ulicích Kábulu bojovníci Tálibánu, ale atmosféra je po dramatických změnách posledních týdnů poklidná.

Na tu hrůzu nikdy nemůžete zapomenout, říká newyorský hasič

Domácí

Mnoho obyvatel je zahořklých kvůli minulosti, ale více se soustředí na přítomnost. „To, co chci, je mír a bezpečnost, konec inflace a práci pro mladé lidi,” řekla BBC jedna starší Afghánka.

Reklama

Výběr článků