Hlavní obsah

V Kaliforniii pokračují požáry, úřady evakuovaly 90 tisíc lidí

27. 10. 2019, 10:41

V Kalifornii na západním pobřeží USA dál zuří požáry a úřady nařídily evakuaci 90 tisíc lidí v okrese Sonoma. Místní energetická společnost preventivně přerušuje dodávky proudu kvůli nebezpečí vzniku nových požárů. Bez elektřiny bude v neděli téměř milion domácností a podniků, výpadky by přitom mohly trvat až 48 hodin, informuje agentura AP.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

BEZ KOMENTÁŘE: Požáry v KaliforniiVideo: Reuters

 
Článek

Nejlidnatější americký stát, který má na 40 milionů obyvatel, se s požáry potýká od čtvrtka. Zatím není jasné, co je způsobilo. Energetická společnost PG však uvedla, že těsně před propuknutím ohně na severu se v oblasti porouchalo vedení vysokého napětí.

Vinařskou oblast Sonoma severně od San Franciska nyní trápí požáry nejvíce. Požárníci mají pod kontrolou jen asi desetinu hořícího území o rozloze více než 100 kilometrů čtverečních. Situaci komplikuje suchý a silný vítr o rychlosti až 120 kilometrů za hodinu, který je nejsilnější za několik posledních let. Meteorologové varují, že vítr může způsobit nepředvídatelné chování plamenů a může šířit žhavé uhlíky na kilometry daleko. Vlhkost vzduchu přitom na některých místech klesá na jednociferné hodnoty.

Foto: Noah Berger, ČTK/AP

V Kalifornii na západním pobřeží USA dál zuří požáry.

Foto: Marcio Jose Sanchez, ČTK/AP

Zatím není jasné, co požáry způsobilo.

„Jakákoli jiskra z kteréhokoli zdroje může způsobit katastrofu,” varoval představitel PG „Nechceme být jedním z těchto zdrojů,” dodal. Preventivní výpadky se nyní mají dotknout až 2,35 milionu lidí. Energetická společenost se obává, že oheň by mohl vzniknout například při zkratu v případě vyvrácení sloupů elektrického vedení.

Možná souvislost mezi nynějšími požáry a porouchaným elektrickým vedením je podle AP připomínkou neštěstí z minulého roku, kdy oheň ve městě Paradise zabil 85 lidí. Byl to nejkatastrofičtější požár ve Spojených státech za poslední století. Státní úřady při vyšetřování došly k závěru, že jej zažehlo právě poškozené elektrické vedení společnosti PG.

Foto: Marcio Jose Sanchez, ČTK/AP

Požárníci mají pod kontrolou jen asi desetinu hořícího území.

Už v pátek muselo být evakuováno na 50 tisíc lidí z oblasti Santa Clarita severně od Los Angeles. Téměř všichni evakuovaní se však přes víkend mohli vrátit do svých domovů, hasiči tam mají většinu požáru již pod kontrolou. Místní policie uvedla, že na spáleništi našla lidské pozůstatky, není však jisté, zda toto úmrtí souvisí s požárem.

S živlem se stále potýká několik tisíc hasičů. V noci na neděli se přitom snažili dostat co největší část požárů pod kontrolu předtím, než větrná bouře vyvrcholí. K tomu by podle meteorologů mělo dojít v neděli ráno místního času (odpoledne SEČ).

Foto: Noah Berger, ČTK/AP

S živlem se stále potýká několik tisíc hasičů.

Reklama

Související články

Výběr článků