Hlavní obsah

Zeman není schopen zastávat svůj úřad, všímají si zahraniční média

18. 10. 2021, 20:20

Zprávy, že prezident Miloš Zeman není schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti, zaregistrovala řada světových médií. Vedle americké tiskové agentury AP, francouzské AFP a britské Reuters zprávu zaznamenaly například rakouská agentura APA, německá DPA, ruská agentura TASS či slovenské a polské weby.

Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Prezident Miloš Zeman po posledním propuštění z Ústřední vojenské nemocnice

Článek

Německá agentura DPA si mimo jiné všímá tvrzení premiéra Andreje Babiše, že ho zpráva o Zemanově zdravotním stavu překvapila. Babiše přitom německá agentura označuje za „populistu”.

DPA také upozorňuje na pondělní výrok hradního kancléře Vratislava Mynáře, že se předseda Senátu Miloš Vystrčil snaží zviditelnit. Mynář tato slova pronesl ještě před večerní tiskovou konferencí, na které šéf Senátu informoval o zprávě ÚVN.

Mynářův postup? Těžko obhajitelné, míní ústavní právník

Domácí

Agentura AP mimo jiné připomněla, že prezidentova manželka Ivana Zemanová minulý týden na briefingu na Hradě uvedla, že prezident podstupuje léčbu, která si vyžádá čas.

Zároveň agentura poznamenala, že Zeman holdoval cigaretám a alkoholu, i to, že se potýkal s cukrovkou a kvůli problémům s chůzí využíval invalidní vozík.

Reuters poznamenal, že prezidentská kancelář ignorovala výzvy k poskytnutí podrobností o Zemanově zdravotním stavu a omezila se na tvrzení, že hospitalizace prezidentovi nepřekážela ve výkonu povinností.

PŘEHLEDNĚ: Prezident není schopen práce. Co bude dál?

Domácí

Rusové si všímají článku 66

Ruské tiskové agentury a další ruská média zaznamenávají Vystrčilovo vyjádření, že horní komora parlamentu bude muset jednat o aktivaci článku 66 ústavy o převodu prezidentských pravomocí na premiéra a předsedu dolní komory.

DOKUMENT: Plné znění článku 66 Ústavy ČR

Dokumenty

V listu Moskovskij komsomolec profesor Oleg Soloduchin coby ruský expert, který svého času působil v Česku, vyjádřil názor, že jde „čistě jen o politické hry” a že není důvod zbavovat Zemana pravomocí.

Polská televize TVN 24 připomněla, že v neděli 10. října Zemana převezli do ÚVN, jejíž ředitel a současně prezidentův lékař Miroslav Zavoral odmítl zveřejnit diagnózu hlavy státu, zatímco prezidentská kancelář o Zemanově zdraví informuje jen kuse a prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček nabádá ke zdrženlivosti.

Senát po zprávě ÚVN: Není jiná možnost než teď zbavit prezidenta pravomocí

Domácí

TVN 24 připomněla, že k prezidentovým pravomocím patří jmenování nového premiéra.

Současně dodala, že podle ústavních právníků není prezident povinen k žádným krokům až do 8. listopadu, kdy se má poprvé sejít nová Poslanecká sněmovna.

Server Onet.pl připomněl, že Zeman byl v ÚVN v posledních letech hospitalizován několikrát.

Co je s prezidentem Zemanem? Další brífink Hradu nedal odpověď

Domácí

Reklama

Výběr článků