Hlavní obsah

USA uvalí sankce na Súdán. Použil chemické zbraně. Dopad mít nebudou

2:23
2:23

Poslechněte si tento článek

Súdán bude od 6. června čelit dalším sankcím ze strany Spojených států. Washington je uvalí kvůli použití chemických zbraní v občanské válce proti vzbouřeným Silám rychlé podpory (RSF). Omezen bude americký export do země a její možnosti si půjčovat, uvedla mluvčí amerického ministerstva zahraničí Tammy Bruceová. Dopad sankcí je ale sporný.

Foto: Ibrahim Mohammed Ishak, Reuters

Súdánský prezident Abdal Burdan na archivním snímku

Článek

„Spojené státy vyzývají súdánskou vládu, aby přestala používat veškeré chemické zbraně a  dodržovala své závazky ohledně Konvence o chemických zbraních (CWC) ,“ uvedlo americké ministerstvo zahraničí v prohlášení.

Súdán je signatářem CWC podobně jako naprostá většina zemí světa. „USA zůstávají oddány závazku učinit zodpovědnými ty, kdo přispívají k šíření chemických zbraní,“ dodala Bruceová podle BBC .

Americké ministerstvo neupřesnilo, kde měly být chemické zbraně objeveny nebo nasazeny. List The New York Times v lednu napsal, že byl ve válce dvakrát použit chlór.

Agentura AFP upozorňuje, že uvalené sankce nemají velký efekt, jejich dopad na chudou zemi, kde 25 milionů lidí závisí na potravinové pomoci, je minimální, což platí i o předchozích sankcích na velitele znepřátelených sil, jimž byl zmrazen majetek.

Krutá občanská válka v Súdánu
Konflikt v Súdánu je mimořádně brutální. Za dva roky si vyžádal přes 150 000 mrtvých. Na 12 milionů lidí muselo opustit své domovy. Od počátku se objevují podezření na válečné zločiny.
V Súdánu mezi sebou bojují dvě ozbrojené frakce, které se v zemi chopily moci po převratu z roku 2021, při němž byl svržen dlouholetý diktátor Umar Bašír. Prezidentovi generálovi Abdalu Fatahovi al-Burhanovi, který stojí v čele armády, se postavil jeho zástupce, velitel Sil rychlé reakce generál Mohamed Hamdan Dagalo, zvaný Hemedti. Nelíbilo se mu, že by se stotisícové RSF měly začlenit do armády.
RSF drží západ země, provincie Dárfúr a Kordofán. Armáda má pod palcem východ země. Její pozice letos posílila, když po loňském obsazení Omdurmánu ležícího naproti metropoli Chartúm dobyla i celé hlavní město a v květnu celou provincii Chartúm.

Vůdce obou znepřátelených sil daly USA na sankční seznam už letos v lednu. Generál súdánské armády Abdel Fattah al-Burhan podle nich brání přechodu k civilní vládě a armáda pod jeho velením „zabíjela civilisty a útočila na školy, tržiště a nemocnice“. Vůdce RSF Muhammad Hamdan Dagalo je zase podezřelý z genocidy.

Nejasná role Emirátů

Súdánský diplomat řekl agentuře Reuters, že americké sankce mají odvrátit pozornost od role Spojených arabských emirátů, které podporují RSF.

Minulý měsíc Súdán a Emiráty přerušily diplomatické styky poté, co je obvinilo súdánské vedení, že dodávají zbraně RSF, což Emiráty popírají. Mezinárodní soudní dvůr v květnu odmítl žalobu Súdánu na Emiráty, že podporují genocidu.

Demokraté v americkém Kongresu se kvůli tomu pokoušejí blokovat prodej amerických zbraní do Emirátů. Americké ministerstvo zahraničních věcí schválilo ještě před cestou Donalda Trumpa na Blízký východ prodej zbraní do Emirátů za 1,3 miliardy dolarů včetně šesti vrtulníků CH-47F Chinook.

Výběr článků

Načítám