Článek
Občanská válka mezi armádou a miličními Jednotkami rychlé podpory (RSF), která začala v roce 2023, uvrhla zemi do nejhorší současné humanitární krize na světě, a útok na Port Súdán ji nejspíš ještě zhorší. Právě tam totiž sídlí představitelé OSN, humanitární agentury a diplomaté, informuje agentura Reuters.
Kde přesně ve městě k úterním výbuchům došlo a co je způsobilo, není v současnosti jasné. Očití svědci ovšem vypověděli, že byl zasažen velký hotel v blízkosti sídla vůdce země generála Abdela Fattaha al-Burhana. Již v neděli byla zasažena vojenská základna u jediného súdánského mezinárodního letiště, které je stále v provozu, a v pondělí se terčem útoků staly městské sklady paliva.
Armáda z útoků na tyto cíle viní RSF, ale ty se k nim nepřihlásily. Útok na Port Súdán by ale z jejich strany mohl být odplatou za zničení letounu a skladů zbraní na letišti Nyala, jež milice kontrolují. Útok na Port Súdán už odsoudil i Egypt a Saúdská Arábie.
Konflikt mezi armádou a RSF začal kvůli sporu o přechod země pod civilní správu po vojenském puči. Podle údajů OSN dosud válka vyhnala z domovů více než 12 milionů lidí a polovina obyvatelstva země kvůli ní akutně trpí hladem.
Armádě se již podařilo RSF vytlačit z většiny středního Súdánu a milice tak přikročily k taktice dronových útoků na rozvodny a další zařízení hluboko uvnitř území kontrolovaného armádou. Armáda nadále pořádá nálety na oblast kolem Dárfúru, který je baštou RSF. Obě strany také vedou pozemní bitvy o kontrolu nad al-Fáširem, hlavním městem státu Severní Dárfúr.