Článek
Podle zdrojů agentury Reuters v sobotu večer část obou delegací jednání opustila, ale Bessent a Greer pokračovali v rozhovorech s nejvyššími čínskými činiteli. „Kontakt navázaný ve Švýcarsku je důležitým krokem k řešení sporu,“ napsala v sobotním komentáři čínská státní tisková agentura Nová Čína. Žádné podrobnosti o průběhu schůzky však neposkytla. K rozhovorům se zatím nevyjádřil ani žádný z účastníků.
Schůzka delegací začala už během rána. Přesné místo setkání nebylo oficiálně známo. Svědci ale kolem poledne viděli obě delegace opouštět sídlo švýcarského velvyslance při OSN na předměstí Ženevy v Cologny podle informovaných zdrojů AP zřejmě na předem plánovaný oběd. Po něm se obě strany vrátily k rozhovorům.
Od víkendových rozhovorů se podle agentur neočekává žádný zásadní průlom, může však být prvním krokem k vyřešení vzájemných obchodních sporů mezi USA a Čínou. Podle listu New York Times by se současná jednání v Ženevě, která jsou naplánována i na neděli, měla soustředit především na vyjasnění požadavků obou stran a na možnosti dalšího vyjednávání.
Generální ředitelka Světové obchodní organizace (WTO) Ngozi Okonjová-Iwealová ženevskou schůzku označila za „pozitivní a konstruktivní krok k deeskalaci“ obchodního konfliktu.
Trump už navrhl cla snížit
Trump v pátek uvedl, že přiměřené clo na dovoz čínského zboží do Spojených států by mohlo činit zhruba 80 procent. „Čína by měla otevřít svůj trh Spojeným státům – bylo by to pro ně tak dobré!!! Uzavřené trhy už nefungují!!!“ napsal Trump na své sociální síti Truth Social.
Tisková mluvčí Bílého domu Karoline Leavittova však později během pátku uvedla, že 80procentní clo není oficiální návrh, ale „číslo, které prezident pouze nadhodil“. Dodala, že americký prezident neplánuje cla snížit, dokud k podobnému kroku nepřistoupí i Peking.
Agentura Bloomberg nicméně už dříve uvedla s odkazem na osoby, které byly blízko přípravám víkendového jednání, že by Američané rádi dosáhli snížení cel pod hranici 60 procent, a to s platností už od příštího týdne.
Trump od svého lednového nástupu do funkce zvýšil cla na většinu dovozu z Číny na 145 procent. Administrativa amerického prezidenta Čínu obviňuje, že nespravedlivě dotuje klíčová odvětví a zaplavuje světové trhy levným zbožím. Zároveň požaduje, aby Čína podnikla ráznější kroky proti vývozu látek, jež slouží jako prekurzory pro výrobu fentanylu.
Čína na Trumpova cla odpověděla zavedením omezení vývozu některých prvků vzácných zemin, zvýšením cel na americké zboží postupně až na 125 procent a dodatečnými odvody na vybrané produkty, včetně sóji a zkapalněného zemního plynu (LNG), uvedla agentura Reuters.
V pátek statistika za duben ukázala meziroční pokles čínského dovozu do USA o 20 procent, celkový čínský export ale vzrostl o 8,1 procenta.