Článek
Upozornila na to britská BBC s tím, že podle čínského ministerstva zahraničí se tamní vicepremiér Che Li-feng zúčastní od 9. do 12. května jednání ve Švýcarsku. Za Spojené státy by se měli jednání účastnit americký ministr financí Scott Bessent a Jamieson Greer z agentury USTR, která má na starosti rozvoj zahraničních obchodních vztahů.
To potvrdily i oba americké úřady. „Těším se na produktivní rozhovory, protože pracujeme na obnovení rovnováhy mezinárodního ekonomického systému tak, aby lépe sloužil zájmům Spojených států,“ uvedl Bessent.
„Půjde o první interakci na vysoké úrovni mezi oběma zeměmi od lednové účasti čínského viceprezidenta Chan Čenga na Trumpově inauguraci,“ uvedla v té souvislosti BBC.
Bessent v té souvislosti řekl, že se těší na obnovení rovnováhy mezinárodního ekonomického systému, aby lépe sloužil zájmům USA. „Mám pocit, že to bude o deeskalaci, ne o velké obchodní dohodě. Ale musíme situace deeskalovat, než se budeme moci pohnout kupředu,“ řekl v rozhovoru pro Fox News.
„Rozhovory se zřejmě protáhnou“
Experti na globální obchod však očekávají, že jednání budou trvat několik měsíců. Navíc nejsou nijak optimističtí. „Ale někde se začít musí, takže neříkám, že to nestojí za to,“ uvedla Deborah Elmsová z Hinrichovy nadace.
„Očekávám, že se rozhovory potáhnou několik měsíců nebo dokonce více než rok,“ dodal Henryho Gao ze Singapore Management University a bývalý čínský právník ve Světové obchodní organizaci.
Od návratu do Bílého domu americký prezident Donald Trump uvalil nové dovozní daně na čínské zboží až do výše 145 procent. Peking na to zareagoval celními sazbami na americké zboží ve výši 125 procent.