Článek
Dvaasedmdesátiletý Si, který v čele strany i země stojí od listopadu 2012 (respektive března 2013) bez vysvětlení „zmizel“ na dva týdny po 21. květnu. Po tu dobu se neobjevoval ve státních médiích, která o něm jinak referují denně, a také oficiální akce včetně přijímání zahraničních návštěv obstarávali níže postavení představitelé čínské garnitury, upozornila indická stanice CNN-News18.
„Komunistická strana Číny to již dříve udělala se třemi významnými vůdci a omezila jejich operační pravomoc na pouhé ceremoniální role. V současné době má skutečnou moc generál Čang Jou-sia, první místopředseda Ústřední vojenské komise, kterého podle zpravodajských zdrojů podporují vysoce postavení členové strany z frakce Chu Ťin-tchaa,“ podotýká stanice.

Čínský generál Čang Jou-sia
Když se Si Ťin-pching začátkem června znovu objevil, spekulace to neutišilo. Setkání s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem se neodehrálo v nijak pompézním duchu, chyběl i slavnostní ceremoniál. „Na setkání s běloruským prezidentem Alexandrem Lukašenkem začátkem června se Si Ťin-pching jevil unaveně, roztržitě a celkově nemocně,“ konstatovala tehdy podle indického webu Economic Times i běloruská média.
A i po tomto „návratu“ chyběl Si například před pár dny na summitu skupiny BRICS v Brazílii. „Jeho neúčast na právě skončeném summitu BRICS v Rio de Janeiru – prvním takovém setkání, které zmeškal –, je jasným signálem, že už možná nemá situaci pod kontrolou. Možná už nesmí cestovat mimo Čínu,“ spekuloval dokonce v komentáři pro britský list The Daily Telegraph komentátor Gordon Chang.
Server Economic Times přitom vypočítává další náznaky, že Siho moc ustupuje. Jeho ochranka byla zúžena na polovinu a mauzoleum jeho otce přišlo o oficiální status. „A po nedávném telefonátu s Donaldem Trumpem udělala čínská státní televize něco neslýchaného – zmínila se o Sim bez jakéhokoli titulu,“ poznamenává web s tím, že později byla ale tato „chyba“ opravena.

Wang Jang (uprostřed) na archivním snímku
„S tím, jak Si ztrácí ideologickou kontrolu, je Wang Jang vychováván jako budoucí reformně orientovaný vůdce a technokrat,“ píše CNN-News18 s odvoláním na zdroje z tajných služeb s tím, že změny ve vedení čínské komunistické strany se obvykle řeší spíše odsunutím na vedlejší kolej než úplným vyloučením z mocenských struktur.
„Toto odsunutí na vedlejší kolej je patrné i z toho, že jsou na vedlejší kolej či úplně odstraňováni armádní generálové, kteří jsou s ním (čínským prezidentem) spojeni,“ dodává web. Vypočítává přitom několik příkladů, například odvolání Che Wej-tunga z postu místopředsedy Ústřední vojenské komise Číny.

Čínského exprezidenta Chu Ťin-tchaa nechal jeho nástupce Si Ťin-pching v roce 2022 z neznámých důvodů vyvést ze zasedání komunistické strany
Připomíná přitom, že čínská ekonomika se zatím potýká s 15procentní nezaměstnaností mladých a stagnujícím trhem s nemovitostmi. Problémům čelí i fondy na podporu výroby polovodičů, které stát subvencuje.
Citované zdroje z tajných služeb Indie, která má s Čínou územní spory, přitom v této souvislosti vyjadřují obavy z toho, aby se Peking vnitřní pnutí nepokusil řešit konfliktem s jinými státy.
„Slabý Si Ťin-pching a rozháraná komunistická strana jsou nebezpečné a pravděpodobně mnohem nebezpečnější než silný vůdce a stabilní vládnoucí skupina,“ podotkl i komentátor listu The Daily Telegraph.