Hlavní obsah

Súdánský ministr: Žádné propouštění, křesťanka odsouzená k smrti zůstane za mřížemi

1. 6. 2014, 15:18 – Chartúm

Zprávy o plánovaném propuštění Meriam Ishagové, ženy odsouzené k trestu smrti za konverzi ke křesťanství, popřel v neděli súdánský ministr zahraničí. O jejím údajném brzkém osvobození neví nic ani její manžel. V sobotu přitom podle agenturních zpráv zástupce súdánského ministerstva zahraničí oznámil, že žena bude v nadcházejících dnech volná.

Foto: Gabriel Wani

Meriam Ishagová na svatební fotografii se svým manželem Danielem Wanim

Článek

Mluvčí ministerstva v neděli prohlásil, že mu nejsou známy žádné plány na propuštění sedmadvacetileté Meriam Ishagové. Zdůraznil, že se z vězení může dostat pouze, pokud uspěje s odvoláním před soudem.

"Žádný súdánský ani zahraniční zprostředkovatel mě ohledně propuštění mé ženy nekontaktoval," uvedl Daniel Wani, manžel Ishagové. Informace se k němu prý dostala jen prostřednictvím médií a považuje ji za fámu. "Počkám na odvolání, které podal můj právník a budu doufat, že moje žena bude osvobozena," dodal Wani.

Holčičku porodila v řetězech 

Nad Ishagovou vynesl ortel místní soud podle islámského práva v polovině května. Předtím dostala možnost se vrátit k islámu, což ale odmítla.

Kvůli jejímu těhotenství byl výkon trestu oběšením odložen o dva roky, aby se mohla starat o novorozené dítě. V úterý porodila ve vězení holčičku. Při porodu byla spoutána řetězy. [celá zpráva]

Meriam se narodila v rodině muslimského otce. Na svou obhajobu prohlásila, že ji matka vychovala jako ortodoxní křesťanku, neboť otec s nimi údajně nežil. Zatčena byla již v srpnu 2013 za smilstvo, protože islámské právo neuznává její sňatek s křesťanem za právoplatný. Letos v únoru připojil soud obvinění z odpadlictví od víry. Od února je s ní v cele i její první dítě - dvacetiměsíční syn. Podle otce však pobyt za mřížemi velmi špatně snáší. Wani se však o svého syna jako křesťan starat nesmí.

Velvyslanectví západních zemí a ochránci lidských práv rozsudek nad Ishagovou kritizovali. Naposledy britský premiér David Cameron vyzval súdánské úřady k zrušení rozsudku, který označil za barbarský. Předtím se proti rozsudku postavily rozhodně také USA a Francie.

Pod petici organizace Amnesty International žádající jeho zrušení se podepsalo na 660 000 lidí. Súdán ochránce lidských práv na své území od roku 2005 nepouští.

Súdán se řídí islámským právem šaría, kolem 95 procent jeho obyvatel vyznává islám.

Reklama

Související témata:

Související články

K smrti odsouzená Súdánka ve vězení porodila

27. 5. 2014, 15:01

V ženské věznici v Chartúmu porodila 27letá Súdánka, již odsoudili k smrti za to, že se nechce zříct křesťanství. Vykonání trestu bylo odloženo kvůli tomu, že...

Výběr článků