Článek
Rozhodnutí koupit ponorky s jaderným pohonem padlo poté, co USA, Británie a Austrálie uzavřely vojenský pakt AUKUS.
Původně si měla Austrálie koupit ponorky s konvenčním pohonem z Francie, kde výrobce nahradil původní jaderný pohon dieselelektrickým. Francie mohla dodat i jaderné ponorky, ale rozhodlo se o nákupu tří amerických. Všechny mají být už použité, ačkoli se původně plánovalo, že jedna bude z novovýroby, napsala stanice BBC.
Garrett označil AUKUS za nejdražší obrannou dohodu v objemu 239 miliard amerických dolarů (5 bilionů korun), kterou kdy Austrálie uzavřela. „Možnost klást otázky, debatovat a rozhodovat byla vzata parlamentu a lidu z rukou,“ dodal.
Garrett povede pětičlennou komisi, v níž bude bývalý náčelník štábu australských obranných sil Chris Barrie nebo bývalá premiérka Západní Austrálie Carmen Lawrencová.
Pětiměsíční vyšetřování organizované Australským fórem pro mír a bezpečnost podporují nezávislí poslanci David Pocock a Andrew Wilkie i řada bývalých poslanců, důstojníků ve výslužbě a expertů v oblasti lidských práv nebo odborů.
Mluvčí premiéra Anthonyho Albaneseho řekl, že vláda u dohody o nákupu ponorek „vítá adekvátní dohled a transparentnost“.
Klíčovou otázkou je to, zda Austrálie skutečně dostane takové ponorky, za které zaplatí, kde se bude skladovat vyhořelé palivo z reaktorů pohánějících ponorky a jestli dohoda o paktu AUKUS nepodkopává australskou samostatnost.
AUKUS umožňuje od roku 2027 USA a Británii dislokovat menší počet jaderných ponorek v Perthu.
Komise také bude zjišťovat, nakolik pořízení ponorek skutečně zvýší bezpečnost a jestli nezhorší vztahy s Čínou, která je klíčovým obchodním partnerem.
AUKUS vznikl v roce 2021 s cílem vytvořit protiváhu Číně, která se snaží expandovat do Pacifiku, byť to takto přímo v ní nestojí. Čína dohodu o paktu označila za extrémně nezodpovědnou.


